W składach metek coraz częściej pojawia się składnik o dziwnie brzmiącej nazwie „lyocell”. Warto rozwiązać zagadkę związaną z tym elementem naszych ubrań. Na początek spróbujmy odpowiedzieć na dwa pytania – skąd pochodzi i czy jest dla nas zdrowy.
Lyocell jest materiałem produkowanym z celulozy drzewnej, może być to na przykład drewno eukaliptusa. Pochodzenie materiału sprawia, że wiele osób mylnie sądzi, iż lyocell to nic innego jak znana od dawna wiskoza. Tak nie jest. Fakt, że w obu przypadkach materiał otrzymuje się otrzymuje się z celulozy, jednak inny jest proces ich produkcji. Tu produkcja polega na rozpuszczeniu celulozy, a w całym procesie nie stosuje się substancji żrących, tylko rozpuszczalnik nietoksyczny zwany NMMO czyli n-tlenek n-metylomorfoliny
Co ciekawe – wyroby z lyocellu poddane kompostowaniu ulegają biodegradacji w ciągu zaledwie 6 tygodni.
Lyocell jest naturalnym materiałem, którym interesuje się świat high fashion i środowiska ekologiczne
Zalety
Lyocell łączy zalety bawełny i wiskozy. Jest wytrzymały, elastyczny i higieniczny. Idealnie sprawdza się w tkaninach mających bezpośredni kontakt ze skórą. Włókna są miękkie, bardzo silne, posiadają bardzo dobre właściwości oddychające. W optymalnym stopniu pochłaniają wilgoć ale także regulują temperaturę, dlatego materiał wykorzystuje się do produkcji bielizny osobistej, która jest wyjątkowo przewiewna, miękka i delikatna. I co ważne – nie powoduje podrażnień skóry ani alergii.
Lyocell często łączy się z bawełną, dzięki czemu ubrania są delikatniejsze. Mniej się też gniotą i łatwiej je prasować. Patrząc na lyocell praktycznie, istotna jest informacje, iż może być prany i suszony mechanicznie.
Poza ubraniami lyocell wykorzystuje się do szycia pościeli, wsyp poduszek i kołder. Ponieważ może on imitować tkaniny takie jak zamsz czy skóra, produkuje się z niego materace oraz tapicerkę mebli wypoczynkowych.
Czytaj też
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – czy ten materiał jest bezpieczny?
Wełna dziewicza – idealny wybór?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?
Kaszmir – luksusowa wełna
Wady
Za wadę uznaje się to, że materiał wykazuje dużą oporność na farbowanie, dlatego do jego koloryzacji używa się silnych barwników chemicznych, często niebezpiecznych dla nas, konsumentów. Lepiej więc wybierać materiał w mniej intensywnych kolorach.
Warto wiedzieć
Lyocell znany jest również pod nazwą Tencel (głównie w Stanach Zjednoczonych).
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂