Poliamid (Nylon) – Co To Za Materiał?

Kurtki nylonowe, bielizna, stroje kąpielowe, zimowe płaszcze, koszule, spodnie, sukienki, ubrania na narty i do uprawiania innych sportów… Na sklepowych półkach nie sposób nie znaleźć ubrań z poliamidem (nylonem) z składzie. Czy czasami nie trzeba się go obawiać?

Często materiał ten mylony jest z poliestrem, choć ma inne właściwości i inaczej jest wytwarzany. Najprawdopodobniej dzieje się tak dlatego, iż jak poliester, jest włóknem syntetycznymi. Jednak w tym przypadku na niewielką obecność poliamidu (inne nazwy: nylon, stilon, polana) w tkaninach szlachetnych można się zgodzić.

Poliamid można trwale splisować

Czym jest poliamid

Kiedy go wyprodukowano, w założeniu miał się stać tanim odpowiednikiem drogiego jedwabiu. Eksperymenty nad nim trwały jeszcze w XIX wieku, jednak na dobrą sprawę poliamid po raz pierwszy pojawił się w 1930 roku. Wyprodukowano go w laboratorium koncernu chemicznego DuPont w USA, znanego głównie z produkcji materiałów wybuchowych. Stworzenie poliamidu, z którego można było wyprodukować elastyczną nić, było sukcesem wybitnego chemika Wallace’a Carothersa w Wilmington. W 1938 roku włókno poliamidowe, nowy syntetyczny materiał, wprowadzono do masowej produkcji pod nazwą nylon. Rok później, na wystawie EXPO w Nowym Jorku zaprezentowano słynne „mocne jak stal pończochy” nylonowe, które rok później weszły do masowej produkcji. Reklama zadziałała na wyobraźnię. W maju 1940 roku, w zaledwie kilka dni, sprzedano pierwszą partię 4 milionów par nylonowych pończoch, choć ich cena była o 10 proc. wyższa od takich samych pończoch wyprodukowanych z jedwabiu. Firma DuPont w krótkim czasie rynku zarobiła krocie.

Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka

Akryl – co to za materiał?

Wiskoza – co to za materiał

Wełna dziewicza – co to za materiał?

Poliamid w twojej szafie

Nylon to włókno całkowicie syntetyczne, mocne, ale nierozciągliwe. Przez wiele lat ten materiał z poliamidu kojarzono niemal wyłącznie z pończochami. Do tego stopnia, że nazywano je powszechnie nylonami.
Na przestrzeni lat wiele się jednak zmieniło. Obecnie z poliamidu produkowane są włókna elastyczne, takie jak strecz, które dodawane są do pończoch, rajstop oraz bielizny. W biustonoszach czy majtkach jest składnikiem koronek i haftów, zazwyczaj z dodatkiem elastanu. Chętnie używa się go do produkcji strojów plażowo-kąpielowych.

Jest składnikiem wielu ubrań noszonych na co dzień – kurtek nylonowych, grubych płaszczy, koszul, spodni, sukienek, skarpet, a także o produkcji kurtek przeciwdeszczowych. Poliamidy wykorzystywane są też przy produkcji wysokiej jakości odzieży sportowej – ubrań narciarskich czy piłkarskich.

Poliamid bywa głównym lub jedynym składnikiem odzieży sportowej

Z poliamidu produkuje się również buty, dywany, plecaki, piłki koszykowe, poduszki powietrzne, szczoteczki do zębów, struny gitarowe, spadochrony czy odzież ochronną.

Zalety poliamidu

Zalet wykorzystania sztucznego poliamidu w produkcji ubrań jest wiele. Przede wszystkim jest on lekki i bardzo wytrzymały. Ma pewne właściwości higroskopijne, choć gorsze od włókien naturalnych, a przede wszystkim bawełny.

Materia ten bardzo łatwo się pierze i szybko wysycha.

Z estetycznego punktu widzenia, włókna poliamidowe można łatwo farbować tak, więc też uzyskać wysoką jakość mocno nasyconych kolorów. Stąd taka różnorodność kolorystyczna np. strojów kąpielowych, które też świetnie dopasowują się do ciała i, co najważniejsze, nie odkształcają się.

Poliamid jest bardzo wytrzymały, ale sam w sobie sztywny, dlatego, w celu uzyskania przyjemnych w dotyku ubrań, miesza się go z innymi włóknami. Do gry wkroczyły też zaawansowane technologie, dzięki którym np. kurtki przeciwdeszczowej zyskują wysoką oddychalność czy bardzo wysoką ochronę przed deszczem i śniegiem. Pamiętać jednak warto, że poszukując dobrej jakości, wybierać należy odzież certyfikowaną.

Teoretycznie poliamidu nie da się pognieść, choć można go np. trwale splisować.

Poliamid jest też bardzo odporny na bakterie i grzyby, dlatego idealnym pomysłem jest jego zastosowanie przy produkcji odzieży sportowej, strojów kąpielowych i skarpet.

Wady poliamidu

Skoro materiał posiada zalety, musi mieć też wady. Przede wszystkim poliamidy imitujące bawełnę i wełnę mają tendencję do mechacenia, co nie jest estetyczne. Z drugiej strony syntetyk ten podnosi trwałość wełny czy kaszmiru, wzmacnia je, dlatego nie należy się go obawiać w składzie. Ważne, by dodatek nie przekraczał 20 proc. składu.

Poza tym materiał nie absorbuje wody, jak wełna czy len, więc łatwo się w ubraniu z jego składem spocić. Na szczęście uprane, szybko schną. Ale uwaga – wystawione na długotrwałe działanie światła naturalnego blakną lub żółkną. Ubrań poliamidowych nie należy prać też w wysokich temperaturach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *