Wełna Dziewicza – Co To Za Materiał?

Wełna dziewicza to włókno wysokiej jakości. Pochodzi od młodych jagniąt, dzięki czemu jest delikatniejsza, przyjemniejsza w dotyku, lżejsza.

Oznaczenie wełny dziewiczej

Wełna jest jednym z najpopularniejszych materiałów naturalnych stosowanych w przemyśle odzieżowym. 

Jest włóknem naturalnym, pozyskiwanym z sierści zwierząt. Jej zalet nie da się przecenić. Posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne (ogrzewa nawet wtedy, gdy jest wilgotna), dużą higroskopijność (podatność na wchłanianie wilgoci), pochłanianie promieni UV, właściwości ognioodporne, a jednocześnie jest bardzo wytrzymała. Jest też odporna na szybkie pochłanianie zapachów.

Podstawowym surowcem służącym do produkcji wełny jest okrywa włosowa, czyli inaczej sierść. Zwykle owcza, choć wełnę produkuje się też z okrywy kóz, lam, wielbłądów czy królików.

Zwierzęta nie cierpią podczas pozyskiwania wełny! Tą informację uznać należy za kluczową. Pozyskiwanie wełny odbywa się raz w roku poprzez strzyżenie żywego zwierzęcia.

Akryl – co to za materiał?

Poliamid (nylon)- co to za materiał?

Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka

Wełna wełnie nierówna. Jej jakość zależy od kilku czynników: fałd włókien, średnicy włókien, koloru oraz trwałości, a średnica włókna jest  czynnikiem decydującym właśnie o jakości.

Najdelikatniejszą wełnę otrzymuje się z pierwszego strzyżenia młodych jagniąt. Spotkać ją można pod różnymi nazwami – wełna dziewicza, wełna jagnięca lub z ang. lambswool, virgin wool. To najszlachetniejsza odmiana, niezwykle  delikatna, posiadająca wszystkie zalety dobrej wełny.

Sformułowanie wełna dziewicza może też odnosić się do wełny, która nie została nigdy wcześniej wykorzystana, przetworzona lub tkana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *