Materac odleżynowy stosowany jest przez pacjentów, którzy dużo czasu spędzają, leżąc w tej samej pozycji. Ma on na celu zapobieganie przed powstawaniem odleżyn, a także stosuje się go w celach profilaktycznych i regeneracyjnych. Aby materac odleżynowy spełniał swoje funkcje, należy wiedzieć, z jakiego rodzaju oraz kiedy z niego korzystać?
Materac przeciwodleżynowy — dla kogo?
Odleżyny to głębokie rany, które powstają na skutek długotrwałego ucisku tkanek. Zazwyczaj pojawiają się one w obszarze łopatek, kości ogonowej, pięt, łokci, wypustek skośnych oraz bioder. W pierwszej kolejności pojawia się pęcherz, który pęka i dochodzi do rozwinięcia się otwartej rany, a z czasem zakażenia. Odleżyny są bolesne i trudne w leczeniu.
Z materaca przeciwodleżynowego powinny korzystać osoby, które są unieruchomione czasowo lub trwale. Pacjenci, którzy przez większość czasu w ciągu dnia spędzają w pozycji leżącej, powinny być podawane zmianie pozycji co najmniej co 4 godziny. Pamiętajmy, że podczas stałego leżenia skóra reaguje na ucisk, co powoduje zaburzenia w mikrokrążeniu. Zatem, gdy jest ona osłabiona, pojawią się problemy z krążeniem, niedotlenieniem tkanek i pojawiają się odleżyny, które trudno się goją i są trudne w leczeniu. Warto jest więc zainwestować w materac przeciwodleżynowy, tak by zapobiec ich powstawaniu.
Materac przeciwodleżynowy – jak działa?
Osoby zdrowe podczas długotrwałego leżenia w tej samej pozycji czują ucisk i same zmieniają swoją pozycję. Niestety, pacjenci, którzy nie mogą wykonać tego ruchu samodzielnie, potrzebują pomocy. Jeśli nie mogą z niej skorzystać, to warto, jest zainwestować w materac przeciwodleżynowy, który wykona tę pracę za nich. Materac taki nie tylko zapewni skórze chorego zmianę ucisku, ale również dotleni ją poprzez masowanie. Jeśli chodzi o jego budowę, to podzielony jest on na rolki lub bąble, które za sprawą zmiennego ciśnienia pompują się na przemian, dopasowując się do wagi osoby chorej.
Jeśli chodzi o zalety materaca przeciwodleżynowego, to pobudza on krążenie krwi, zmniejsza ból i ucisk, ma wpływ na prawidłowy poziom wilgotności skóry chorego oraz jest ogromnym ułatwieniem dla osoby opiekującej się chorym pacjentem.
Materac przeciwodleżynowy — bąbelkowy czy rurowy
Jeśli chodzi o materace przeciwodleżynowe, to wyróżnia się modele bąbelkowe lub rurowe. Warto jednak wiedzieć, że różnią się one zarówno budową, jak i ich przeznaczeniem. Zanim więc podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu, powinniśmy wiedzieć, czego od niego oczekujemy.
Materac bąbelkowy
Materac ten podzielony jest na komory, które przypominają bąbelki. Stosuje się go dla pacjentów, którzy nie ważą więcej niż 90 kg. Działa on profilaktycznie oraz leczy odleżyny pierwszego stopnia. Są bardzo łatwe w użyciu i co za tym idzie najpopularniejsze.
Materac rurowy
Jeśli chodzi o materac przeciwodleżynowy rurowy, to różni się on od bąbelkowego przede wszystkim budową. Składa się on z ułożonych poprzecznie rur, które napełniane są pulsacyjnie powietrzem. Materace te są bardziej zaawansowane i stosuje się je w leczeniu odleżyn od drugiego stopnia, a także mogą korzystać z nich pacjenci o większej wadze niż 90 kg. Niestety, są one również droższe.
Podczas wyboru materaca przeciwodleżynowego należy zwrócić uwagę na kompresor i jego poziom hałasu, nie powinien przekraczać 50 db, tak by zapewnić pacjentowi komfort i spokój, którego potrzebuje podczas rekonwalescencji.
Kolejnym bardzo ważnym elementem, o którym nie powinniśmy zapomnieć jest dobór odpowiedniego prześcieradła na wybrany przez nas materac. Najlepsze będą te z bawełny, z domieszką lnu lub syntetycznej wiskozy, które świetnie sprawdzą się dla wrażliwej skóry chorego. Należy natomiast unikać materiałów sztucznych jak: poliester, poliamid i nylon, tak, by zapewnić choremu pacjentowi przepływ powietrza oraz wygodę, co wpłynie na zabezpieczenie go przed powstawaniem odleżyn, bolesnych i trudnych w leczeniu.
Artykuł powstał we współpracy z https://vitalmed-24.pl/