Bawełna Organiczna – Co To Za Materiał

Na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się ubrania i produkty wykonane z bawełny organicznej. Warto więc zadać sobie pytanie, czym właściwie materiał ten różni się od bawełny jakiej używamy od dawna i czy warto uznać jego wyższość?

Skąd się bierze bawełna

Bawełna, należąca do najczęściej uprawianych roślin na świecie, jest produktem naturalnym. Kojarzy się z czymś zdrowym, w przeciwieństwie do materiałów takich jak akryl czy poliester. Czy rzeczywiście nam nie zagraża? Warto się zastanowić. Świat opanowały nowoczesne bowiem, komercyjne uprawy, które coraz dalej odbiegają od natury i coraz mniej się z nią liczą. Uprawiana na szeroką skalę konwencjonalna bawełna jest dokładnie zabezpieczana przed szkodnikami, a jej rozwój przyspiesza się poprzez aplikację silnych środków chemicznych, z których wiele zostało sklasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Inaczej jest w przypadku bawełny organicznej. Tu proces produkcji jest starannie kontrolowany, począwszy od hodowli nasion poprzez uprawę, aż po gotowe produkty. Plantacje, na których rośnie to powrót do naturalnych metod uprawy roślin, a wzrost bawełny odbywa się zgodnie z procesami zachodzącymi w przyrodzie.

Najważniejszą zaletą jest to, że przy jej uprawie wykorzystywane są nieszkodliwe dla środowiska substancje – bez sztucznych nawozów i chemicznych środków do spryskiwania roślin. Gleby są całkowicie wolne od pestycydów i chemii – certyfikat ekologiczny gleba dostaje po 3-letniej kwarantannie, podczas której musi być  wolna od wszelkich sztucznych substancji. To sprawia, że bawełna organiczna nie kumuluje szkodliwych substancji takich jak pestycydy, metale ciężkie, sztuczne nawozy czy gmo. Inaczej jest w przypadku bawełny konwencjonalnej, która zawiera pozostałości pestycydów stosowanych podczas uprawy.

♥︎ Uprawa ekologiczna pochłania więcej czasu, wiąże się z większymi nakładami pracy, a co za tym idzie – kosztami

Rezygnacja ze stosowania silnej chemii sprawia, że plony bawełny organicznej nie są tak bujne, a chwasty wyrywać trzeba ręcznie. Ograniczenie w naturalny sposób produkcji podnosi koszty.

Również ręcznie bawełna jest zbierana, dzięki czemu zachowuje czystość i delikatność. Ręczny zbiór sprawia tez, iż nie miesza się z olejem z nasion, więc nie zachodzi konieczność jej chemicznego czyszczenia.

Do jej mycia używane są łagodne, naturalne środki, dzięki czemu włókna nie są osłabione przez chemię. Są za to trwalsze i miękkie.

Czytaj też 
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka 
Akryl – czy ten materiał jest bezpieczny?
Wełna dziewicza – idealny wybór?
Poliamid (nylon) – co to za materiał? 
Kaszmir – luksusowa wełna

W produkcji tradycyjnej stosowane barwniki chemiczne często zawierają miedź, cynk i inne metale ciężkie. Podczas procesów barwienia bawełny organicznej używane są wyłącznie naturalne nietoksyczne barwniki, np. glinki.

Zalety bawełny organicznej

Sposób produkcji sprawia, iż włókna organicznej bawełny są mocniejsze (w porównaniu z bawełną konwencjonalną), bardziej wytrzymałe, odporne na rozciąganie i mechacenie, ponieważ nie są osłabione silnymi chemicznymi środkami czyszczącymi i barwnikami. To też sprawia, że stanowi mniejsze ryzyko wywołania alergii skórnych i podrażnień. Ponieważ włókna nie są niszczone przez chemikalia, bawełna jest milsza w dotyku, bardziej miękka, nie posiada drażniącego, chemicznego zapachu.

Koszulka z bawełny organicznej jest droższa od wykonanej z bawełny, jaką zwykle spotykamy w sklepach (możemy kupić już za 35-40 zł.), jednak w zamian za wyższą cenę otrzymujemy dużo wyższą jakość. Przy wyborze ubrań jest się nad czym zastanawiać, podobnie jak w przypadku kaszmiru czy wełny dziewiczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *