Kaszmir – Luksusowa Wełna

Cena za sweter wykonany z kaszmiru dochodzić może nawet do 30 tys. zł. Łatwo więc sobie wyobrazić, że nie każdego stać na wyrób z prawdziwego kaszmiru, jednej z najbardziej pożądanych i luksusowych wełen na świecie.

Daje gwarancję wysokiej jakości, wyjątkowości i ponadczasowości. Trudno się dziwić, że podbija serca kobiet kochających komfortowy i jednocześnie elegancki look. Ponieważ jest drogi, nie jest stosowany w masowej produkcji. Ubrania z niego wykonane trudno spotkać w sklepach sieciowych. Bywa jednak, że dla podniesienia ceny np. swetrów, firmy produkująca ubrania masowo, dodają do składu kaszmir. Zazwyczaj jest to kilkuprocentowa domieszka – od 2 do 10 proc.

Jeśli na metce widnieje oznaczenie „ply”, oznacza to, że przędza została skręcona wielokrotnie

Dlaczego wybierać kaszmir?

Kaszmir jest lekki i bardzo miękki. Charakteryzuje się bardzo cienkimi włóknami o grubości 16-18 mikrometrów, co zapewnia temu materiałowi wyjątkową puszystość. Jest przy tym delikatny, przyjemny w dotyku i komfortowy w noszeniu. Co istotne, ma też wyjątkowe właściwości termoizolacyjne, grzeje minimum dwukrotnie mocniej niż wełna owcza. Z tego materiału wykonuje się kardigany, pulowery, szale, czapki, rękawiczki.

Najtańszy kaszmir z krótszego i grubszego włosa coraz częściej łączy się na przykład z angorą, czyli wełną króliczą. Na rynku spotkać też można kaszmir dodawany do wełny owczej, nawet poliestru czy akrylu. Takie działanie jest dla wielu firm zwykłym zabiegiem marketingowym.

Skąd się bierze kaszmir?

Dżersej (Jersey) | Co to za materiał
Wiskoza | Co to za materiał?

Produkuje się go z sierści kóz kaszmirskich zamieszkujących głównie tereny Mongolii i Chin. To bardzo wytrzymała rasa, która dobrze radzi sobie nawet przy -50 st. C. Poza tym nieustannie narażone są na obcowanie z deszczem i śniegiem. Przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi chroni je pokrycie, które wykształciło się wskutek przebywania w niskich temperaturach, jakie panują zimą na tych terenach. Jest delikatne, ale wyjątkowo ciepłe.

Surową wełnę otrzymuje się przez wyczesywanie zwierząt. Włos pozyskiwany jest wiosną i latem, gdy kozy schodzą z wyższych partii gór i tracą sierść. Sierść zbierana jest ręcznie, po czym selekcjonowana.

Najlepszym i najdroższym materiałem jest z wełna z brzucha młodych kóz, znana też pod nazwą paszmina. Występuje w naturalnym kolorze białym. Ilość sierści najwyższej klasy jest niewielka: do 180 gramów od jednej kozy, z czego do przetworzenia nadaje się zaledwie połowa. Na sweter o przeciętnych rozmiarach potrzeba wełny z 3-5 kóz. Włókna są też bardzo lekkie i dość długie ok. 10-12 cm, dzięki czemu można go prząść bardzo cienko.

Czytaj też

Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka 
Akryl – czy ten materiał jest bezpieczny?
Wełna dziewicza – idealny wybór?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?

Dlaczego kaszmir jest drogi?

Kaszmir jest naturalnym włóknem. W przeciwieństwie do wełny, której tanim zamiennikiem jest akryl, kaszmiru podrobić się nie da, przynajmniej na razie. Jest więc materiałem niszowym, czyli siłą rzeczy również wyjątkowym. Ta wyjątkowość sprawia, że jest luksusowy i po prostu drogi.

Sweter wykonany z kaszmiru może kosztować od 300 do 30 tys. zł. Skąd ta rozbieżność? Najdroższa przędza, z której powstają ubrania najwyższej jakości, wyczesywana jest z brzucha młodych kóz. Jeśli chodzi o kozy starsze, najcieńsza i najbardziej delikatna sierść znajduje się również na podbrzuszu zwierzęcia. Materiał pobierany z dorosłych zwierząt jest nieco tańszy od pozyskiwanego ze zwierząt najmłodszych. Kolejnym materiałem jest wełna wyczesywana z grzbietu starszych zwierząt. Takiej sierści można pozyskać więcej, dlatego jest tańsza. Jest jednak znacznie gorszej jakości – jest krótsza, łamliwa i  grubsza. Występuje w naturalnych kolorach: brązowym i szarym.
Porównując ceny warto mieć na uwadze, że tradycyjny materiał jest tkany ręcznie, tańsze wyroby zaś przemysłowo. Istnieje też ryzyko, że produkt za 300 zł niewiele będzie miał wspólnego z prawdziwym kaszmirem, raczej będzie to chiński produkt z bardzo niskiej jakości wełny. Projektanci mody są też zdania, iż tani kaszmir wprowadza zamęt na rynku, ponieważ zaprzecza powszechnemu mniemaniu, że ta dzianina jest produktem luksusowym.

Czym jest „ply”

Jeśli na metce widnieje oznaczenie „ply”, oznacza to, że przędza została skręcona wielokrotnie, a słowo „warstwy” jest tu kluczem. To istotne, by przy wyborze ubrania z kaszmiru kierować się liczbą  warstw (tzw. ply) przędzy kaszmirowej. Im więcej warstw, tym cieplejsze jest ubranie. Najgrubsze swetry dziesięcio- i dwunastowarstwowe cechuje wyjątkowa izolacja, z powodzeniem można je nosić w największe chłody. Ubrania z przędzy wielokrotnej są grubsze, ale też droższe.

Jak pielęgnować kaszmir?

Kaszmir to trwały i wytrzymały materiał. Wyroby z niego wykonane można oddawać do pralni chemicznej, do czyszczenia na sucho, ale można też dbać o nie w domu. Ponieważ koza kaszmirska nieustannie narażona jest na obcowanie z deszczem i śniegiem, jej wełna przyzwyczajona jest do kontaktu z wodą. Nie powinna jej zaszkodzić palka, jeśli zachowamy wszystkie zasady prania ubrań (swetrów, czapek) jak dla wełny. Ubrania powinno się suszyć rozłożone na płasko na grubym ręczniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *