Wydaje się, że nie jest jeszcze popularny, choć na rynku znaleźć można całkiem sporo wyrobów wykonanych z bambusa, a precyzyjniej z tkaniny bambusowej. Latem jest ich zdecydowanie więcej, niż o innych porach roku. Głownie dlatego, że w upały dają poczucie świeżości i kojącego chłodu, a produkty z nich wykonane promowane są jako wyjątkowo zdrowe. Ile w tym prawdy?
Tkanina bambusowa jest naturalną tkaniną wykonaną z masy celulozowej trawy bambusowej.
Na całym świecie rośnie ponad 1000 gatunków bambusa. W Ameryce Środkowej, Ameryce Południowej, Afryce Południowej, Indiach, Azji Wschodniej, Japonii i na północy Australii rośliny te rosną dziko. Jednak te, które wykorzystywane są w handlu do wyrobu materiałów włókienniczych pochodzą niemal wyłącznie z Chin.
Bambus ma wiele zalet. Jest jedną z najszybciej rosnących roślin na ziemi, z szybkością wzrostu nawet 30 cm dziennie. Jest też niezwykle wytrzymały, odporny na szkodniki, nie wymaga nawożenia, chemikaliów ani nawadniania i ulega biodegradacji szybciej niż syntetyczne oleje. Co istotne w hodowli – dojrzewa w ciągu zaledwie dwóch lat, nie wymaga przesadzania, pędy są przycinane u podstawy, a roślina odrasta z nowych pędów.
Zalety tkaniny bambusowej
Ponieważ bambus jest postrzegany za jedną z najbardziej zrównoważonych roślin – również produkty z niego wykonane są zdrowe dla człowieka. Najistotniejsze jest to, że po przetworzeniu włókno bambusowe nie zawiera żadnych szkodliwych chemikaliów, które mogą podrażniać skórę.
Czytaj też
Akryl – co to za materiał?
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – co to za materiał?
Wiskoza – co to za materiał
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Materiał bambusowy zachowuje wiele właściwości, które posiada sama roślina. Przede wszystkim jest wysoce chłonny, co w przypadku tkanin bambusowych przekłada się na doskonałą zdolność odprowadzania wilgoci. To znów sprawia, że idealnie sprawdza się w wysokich, ale też niskich temperaturach – odzież bambusowa charakteryzuje się właściwościami termoregulacyjnymi.
Bambusowa odzież nie tylko pochłaniająca wilgoć i szybko schnie, ale jest też naturalnie hipoalergiczna. Posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, wręcz pomagające zredukować bakterie, które dobrze się rozwijają w ubraniu, powodując nieprzyjemne zapachy. Bambus zawdzięcza to naturalnej odporność na szkodniki i porażenie grzybami. Składnik, który odpowiada za ochronę przed bakteriami i pleśnią nazwano „bambusowy kun” (bamboo kun“).
Co więcej? Ta ekologiczna tkanina chroni również przed słońcem, bowiem sam bambus odporny jest na promieniowanie UV.
Dla dzieci i nie tylko
Włókno jest naturalnie gładkie i okrągłe nawet bez obróbki chemicznej, a to oznacza, że nie ma ostrych wykończeń, które mogą podrażniać skórę. Tkanina wykonana z takiego włókna może wyglądać jak jedwab lub bardzo miękka bawełna. Jest niezwykle delikatna i przyjemne w dotyku. Postanowili to wykorzystać producenci pościeli i akcesoriów dla dzieci. W sprzedaży pojawiły się więc ręczniki bambusowe, kocyki bambusowe, pieluchy bambusowe, otulacze i pościel.
Dorośli powinni zwracać uwagę na bieliznę z tkaniny bambusowej, która posiada właściwości antybakteryjne zapobiegające mnożeniu się bakterii. Idealnie sprawdza się zastosowana w sporcie.
Pielęgnacja materiałów z bambusa
Materiały bambusowe należy prać maksymalnie w 40°C. Lepiej unikać prasowania, wybielania, suszenia w suszarce bębnowej oraz czyszczenia chemicznego.
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂