Nie jest niszowym materiałem. Wręcz przeciwnie, wiskoza staje się materiałem powszechnym. Coraz częściej znajduje się w składach ubrań i coraz więcej o nią pytań. Co to za materiał? Czy wiskozy należy się obawiać? Z czego właściwie się składa? Poniżej znajdziecie odpowiedzi dotyczące tych kwestii.
Wiskoza jest często niedoceniana. Tymczasem jest uniwersalna, wielofunkcyjna i tania fot. SoShe.pl
Wykorzystują ją sieciówki i znani projektanci. Często stosowana jest przez marki premium
Składniki do jej wykonania pozyskuje się z roślin. Tkanina produkowana jest z celulozy drzewnej (najczęściej z brzozy, świerku lub sosny), w 100% naturalnej i zdrowej dla skóry. Dlaczego więc wiskoza klasyfikowana bywa jako syntetyk? Chodzi o silne środki chemiczne, jakie wykorzystuje się podczas wieloetapowego procesu jej produkcji.
W zależności od sposobu produkcji, wiskoza może imitować jedwab, bawełnę, wełnę, nawet poliester. Różne cechy materiału, jakie uzyskuje podczas wytwarzania sprawiają, że może być wykorzystywany do odzieży o różnym przeznaczeniu.
Zalety wiskozy
Wiskoza jest często niedoceniana. Tymczasem jest uniwersalna, wielofunkcyjna i tania. To jej największe zalety. Jest też komfortowa w noszeniu, a to sprawia, że jest popularna i chętnie noszona. Materiał porównywalny jest z innymi naturalnymi materiałami (bawełna, jedwab czy wełna), jest równie przyjazna i komfortowa w noszeniu. Poza tym to materiał hipoalergiczny, który nie uczula.
Nie brakuje głosów, że materiał wygrywa w porównaniu z bawełną. Prawda jest jednak taka, że każda dzianina charakteryzuje się czymś innym, co sprawia, że sprawdza się w innych zastosowaniach.
Wiskoza jest miękka i przyjemna w dotyku, niezwykle przewiewna i przyjazna dla skóry. Idealnie sprawdza się w ciepłe dni. Szczególnie wygodne są wykonane z wiskozy bluzki czy sukienki.
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – czy ten materiał jest bezpieczny?
Wełna dziewicza – idealny wybór?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?
Kaszmir – luksusowa wełna
Naturalne włókna celulozowe pozwalają skórze oddychać, pomagają dbać o jej komfort. Pomagają regulować temperaturę ciała. Idealnie chłoną też wilgoć (lepiej niż bawełna), materiał doskonale pochłania pot i odprowadza go z powierzchni skóry. Jest też bardzo higieniczna, dlatego często wykorzystują się ją do produkcji bielizny, wygodnych i przewiewnych piżam czy koszulek nocnych, które podczas snu pozwalają uniknąć uczucia gorąca.
Przy produkcji ubrań wiskozę miesza się z innymi włóknami. Może być to bawełna, wełna, jedwab lub poliester. Nie zdziwmy się więc, kiedy wiskoza będzie wymieniona na metce marynarki, wełnianego swetra swetrach czy czapki. Znajdziemy ją też w składzie „inteligentnej” odzieży sportowej.
Wady wiskozy
Wiskoza niepozbawiona jest wad. Przede wszystkim bardzo łatwo się gniecie, przez co może wyglądać mało estetycznie. Wilgotna traci wytrzymałość i bywa podatna na różnego rodzaju odkształcenia. Pod wpływem wilgoci materiał może też pleśnieć. Niezbędne jest więc odpowiednie suszenie. Przed schowaniem np. do szafy, ubrania z wiskozy powinny być całkowicie suche.
Tkanina często elektryzuje się.
Jak prać wiskozę?
Jedną z wad wiskozy jest też to, że podczas prania w zbyt gorącej wodzie może ulec skurczeniu albo rozciągnięciu. Również od wirowania jej włókna mogą stracić pierwotna formę. Jak się przed tym ustrzec? Prać w temperaturze 30, maksymalnie 40 stopni, w proszku to delikatnych tkanin. Najbezpieczniej jednak ubrania z wiskozy prać ręcznie.
Jak prasować wiskozę?
Fatalnie na wiskozę może zadziałać nieodpowiednie prasowanie, dlatego zalecane jest prasowanie materiału w bardzo niskiej temperaturze, najlepiej na lewej stronie.
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂