Wybielanie Zębów W Domu. 6 Sposobów Na Białe Zęby

Co zrobić, żeby mieć białe zęby, ale ich nie stracić? To dość istotne pytanie, szczególnie teraz, kiedy  wybielanie zębów stało się najbardziej wymaganą procedurą stomatologiczną. Współczesne technologie dają nam wiele możliwości. Na rynku wiele jest metod pozwalających uzyskać znakomity efekt. Szansę na białe zęby dają też domowe sposoby. Warto się nad nimi pochylić.

Na początku zaznaczam, że reakcja każdego z nas na leczenie jest (zawsze!) indywidualna, dlatego specjaliści wzbraniają się od konkretnego określenia, która terapia jest lepsza a która gorsza. Również w stomatologii estetycznej nie jest to możliwe. Oczywiście doświadczony lekarz dentysta potrafi odpowiednio dopasować preparat i metodę, która dla konkretnego pacjenta jest najskuteczniejsza, dlatego wybielanie najlepiej przeprowadzać pod jego kontrolą. Dlaczego? Choćby z tego powodu, iż inaczej wybiela się zęby z przebarwieniami po tetracyklinach, a inaczej nie zniszczone zęby osoby młodej. Różnie też wybiela się zęby żywe czy martwe. Co jeszcze? Nasz naturalny kolor zależy od uwarunkowań genetycznych i nie zawsze jest śnieżnobiały.

Pod kontrolą lekarza stomatologa w czasie wykonywania procedury wybielanie jest najbezpieczniejsze, i o tym zawsze musimy pamiętać. Poza tym duża część przebarwień to zmiany na powierzchni szkliwa lub na powierzchni płytki nazębnej. Łatwo je zlikwidować w czasie usuwania kamienia nazębnego i piaskowania, a nawet czasie codziennych codziennego mycia zębów.

Czytaj też
Retix. C | Terapia odmładzająca i odbudowująca skórę twarzy, szyi i dekoltu. Krok po kroku 
Olejek z dzikiej róży – kosmetyk idealny
Shiseido Benefiance Concentrated Anti-Wrinkle krem pod oczy | Recenzja 
Depilacja laserowa – wady i zalety

Wybielanie zębów w domu. 6 popularnych metod

Przyjmijmy jednak, że nasze zęby są zdrowe, bez ubytków i chcemy je wybielić sposobami domowymi. Wypróbować możemy kilka metod i o każdej z nich warto wcześniej porozmawiać z dentystą, bowiem część z nich nie powinna być często praktykowana przez osoby o wrażliwym uzębieniu.

• Kurkuma

Słyszeliście o kurkumie? To dość nowe odkrycie w temacie naturalnego wybielania zębów, choć od dawna wiadomo, że przyprawa ta cechuje się działaniem przeciwgrzybicznym oraz przeciwbakteryjnym – mieszanka wody i kurkumy pomocna jest przy infekcjach jamy ustnej i gardła.
Choć jej żółty kolor tego nie sugeruje, że ma działanie wybielające, tak właśnie jest. Kurkuma (szafran indyjski) posiada właściwości ścierne, czyli jej stosowanie w rezultacie rozjaśnia zęby.
Mieszanką sproszkowanej kurkumy (pół łyżeczki) i pasty do zębów można myć zęby dwa razy w tygodniu. Działa też mieszanka zrobiona z pół łyżeczki kurkumy, łyżki oleju kokosowego i dwóch kropel olejku z mięty lub goździkowego. Taką mieszanką myjemy zęby co trzy dni. Efekty zaczną być zauważalne po regularnym stosowaniu kurkumy.

• Olej kokosowy

Bardzo popularne jest też ssanie oleju kokosowego. O ten metodzie szerzej pisałam tu: Olej kokosowy – naturalna metoda wybielania zębów

• Węgiel aktywny

Zęby wybiela też aktywny węgiel, dostępny za ok. 4 zł w każdej aptece. Preparat ten posiada zdolności pochłaniania zanieczyszczeń, stąd używany jest w medycynie jako substancja odtruwająca.
Ma zdolność delikatnego mechanicznego ścierania osadu nazębnego i sprawdzi się u każdego, kto boryka się z osadem po kawie, herbacie, winie, papierosach, barwionych napojach.
Węgiel dostępny jest zarówno w formie tabletek, jak i kapsułek. Użycie kapsułek jest wygodniejsze, ponieważ przed użyciem nie trzeba ich rozgniatać, w przeciwieństwie do tabletek. Stosowanie substancji jest proste – węgiel należy wysypać z plastikowej kapsułki i wymieszać z kilkoma kroplami wody lub oleju kokosowego. Powstałą pastę nakładamy na zęby i pozostawiamy przez 3 minuty. Pocieranie może naruszyć szkliwo, a zęby staną się bardziej wrażliwe, dlatego raczej tego unikamy. Po „zabiegu” zęby myjemy tradycyjną pastą. Węglem myjemy zęby co trzeci dzień lub rzadziej.

• Soda oczyszczona 

Soda oczyszczona jest tanim specyfikiem, dlatego tę metodę wybielanie można zaliczyć do najmniej kosztowych. Soda ma możliwość mechanicznego oczyszczania zębów z osadu, ścierając go ze szkliwa. Krótko mówiąc, soda nie wybiela zębów, tylko usuwa z nich zanieczyszczenia.
Jak ją stosować? Najlepiej przed tradycyjnym myciem zębów. Na szczoteczkę nakładamy odrobinę sody, po czym myjemy zęby w tradycyjny sposób. Metoda jest skuteczna, jednak nie należy stosować jej zbyt często, ponieważ może naruszać szkliwo.

• Skórka banana 

Czyszczenie (lub mówiąc bardziej precyzyjnie polerowanie) zębów skórką od banana jest kolejną metodą służącą naszym zębom, choć efekty nie są spektakularne i wymagana jest systematyczność. Pozytywne jest jednak to, że minerały zawarte w skórce banana wzmacniają dziąsła i same zęby.
Uwaga! Zęby polerujemy wewnętrzną częścią skórki.

• Woda utleniona

Woda utleniona jest roztworem nadtlenku wodoru, używanego podczas profesjonalnych zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Jednak stężenie, jakim posługują się stomatolodzy w porównaniu z tym, jakie mamy dostępne do użytku domowego, jest zupełnie inne.
Wystarczy zwykła woda utleniona 3 proc., którą dostaniemy w aptece. Z jej udziałem zrobimy płyn – z pół szklanki wody i ok. 2 łyżek wody utlenionej. Roztworem płuczemy usta, ale nie połykamy wody.
Płukanka dobrze działa po spożyciu czegoś barwiącego zęby – buraków, czerwonego wina, kawy. Oprócz właściwości wybielających woda utleniona działa również antybakteryjnie – pomaga leczyć niweluje niewielkie rany, afty.  Zazwyczaj płukanie jamy ustnej wodą utlenioną nie powoduje skutków ubocznych, choć należy pamiętać, że woda utleniona trzymana zbyt długo w jamie ustnej może podrażnić dziąsła i gardło.

Jakich produktów nie jeść aby mieć białe zęby?

Przebarwienia pochodzą najczęściej z pokarmów o intensywnej barwie – czerwonego wina, sosu sojowego, kawy czy  herbaty. Na kolor zębów negatywny wpływ ma też palenie papierosów.

M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *