Olej Kokosowy – Naturalna Metoda Wybielania Zębów?

Świat oszalał na punkcie oleju kokosowego. Co rusz odkrywane są jego nowe możliwości. Wiele badań lekarskich potwierdza, iż olej kokosowy uatrakcyjnia smak potraw, a nam samym pozwala lepiej funkcjonować. To też idealny kosmetyk do ciała i włosów. Jest ponadto skutecznym i w 100 proc. naturalnym środkiem do higieny jamy ustnej. Nie tylko doskonale myje zęby, również je wybiela.

Ponieważ tradycyjna dieta mieszkańców wysp Pacyfiku składa się z dużych ilości kokosa i jego przetworów, przypuszcza się, że niska zachorowalność na choroby serca lub nadwagę, to właśnie wynik spożywania orzechowych rarytasów. Zbawiennie wpływa też na urodę. Słyszeliście o wybielaniu zębów dzięki olejowi kokosowemu? To działa. Mieszkańcy tropików właśnie dzięki olejowi kokosowemu cieszą się białym uśmiechem. Poza tym pomaga im zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł.

Zacznę od tego, że pasty do zębów, które stosujemy kilka razy dziennie, to zbiór składników nie zawsze sprzyjających naszemu zdrowiu. Są w niej związki fluoru, środki pieniące, środki formujące, środki formujące, aromaty, substancje słodzące czy barwniki. Z założenia mają być dla ludzi bezpieczne, jednak w rzeczywistości niektóre z dodatków wcale takie nie są. Szczególnie ostrożnie należy wybierać pasty wybielające. W kontrze do past zawierających wiele składników chemicznych stoi olej kokosowy bez dodatków, konserwantów oraz sztucznych bakteriobójczych środków. Jego używanie jest całkowicie bezpieczne, ale też jasno trzeba sobie powiedzieć, że jego używanie nie zastępuje regularnych wizyt u stomatologa.

Już wiemy, że zamiennikiem past, które poprawiają urodę zębów może być olej pozyskiwany z owoców palmy kokosowej. Zabieg polega na płukaniu nim ust. Prezyzyjnie technika ta nazywa się ssaniem oleju kokosowego (z ang. oil pulling). Nie jest to metoda nowa. Zabieg ten poleca Ajurweda, starożytna medycyna indyjska, której początki sięgają 5000 lat wstecz. Przypomniano sobie o niej w latach 90. ubiegłego stulecia, kiedy świat zapragnął prowadzić zdrowy tryb życia. Dziś fankami tej naturalnej metody jest wielu znanych ludzi, choćby Gwyneth Paltrow, a w Polsce Agnieszka Maciąg.

Współczesne badania potwierdzają wiedzę sprzed wieków – olej kokosowy zapobiega rozwojowi wielu chorób, doskonale oczyszcza jamę ustną zabijając bakterię, pomaga w detoksykacji całego organizmu i w wybielaniu zębów. Jest jednym z najbardziej naturalnych dostępnych sposobów.

Płukanie ust olejem jest łatwe i wygodne. Wymaga jednak systematyczności i zarezerwowania każdego dnia nieco czasu. Oczywiście trzeba też sięgać po produkt dobrej jakości – olej musi być świeży, organiczny, nierafinowany, tłoczony na zimno, bez żadnych sztucznych dodatków.

By wybielić zęby, należy codziennie rano płukać usta 1-2 łyżkami oleju przez minimum 20-30 minut. Robimy to na czczo. Czas zabiegu może wydawać się długi, ale jest potrzebny, by zebrać jak najwięcej bakterii. Co chwilę należy cedzić olej przez zęby. Nie jest to nieprzyjemne odczucie, choć mamy w ustach tłustą substancję.
Po skończonym zabiegu należy pamiętać, by nie połykać oleju, a całość wypluć, po czym możliwie dokładnie przepłukać usta wodą i i umyć zęby pastą. Olej należy wypluwać do kosza, a nie do zlewu czy umywalki. Pierwsze efekty widać już po tygodniu regularnego stosowania. Zęby stają się wyraźnie bielsze, choć dla pełnego rezultatu czynność powinna być wykonywana konsekwentnie, przynajmniej przez kilka miesięcy. Warto uzbroić się w cierpliwość.

Pasta do zębów – przepis

Jeśli chcesz wykonać samodzielnie naturalną pastę do zębów, nic prostszego. Oto przepis:
• 6 łyżek oleju kokosowego
• 5 łyżek sody oczyszczonej
• Opcjonalnie kilka kropel olejku zapachowego – np. mięta lub eukaliptus
• Opcjonalnie nieco stewii – jeśli chcesz, by pasta miała słodko posmak
Wszystkie składniki należy wymieszać. Ze względu na obecność sody, pasta powinna być stosowana z przerwami.

M.

* Tekst nie jest poradnikiem medycznym. Aby rozwiewać wszelkie wątpliwości związane ze zdrowiem, zawsze należy skonsultować się z lekarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *