Jestem pewna, że wielokrotnie po zakupie bluzki czy sukienki, zdarzyło się wam przeczytać na metce słowo „modal”. Co to takiego? To sztuczny materiał czy naturalny? Trzeba się go obawiać, czy śmiało inwestować w ubrania z modalu? Oto kilka odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
Zacznijmy od tego, czym jest modal. To sztuczny materiał pozyskiwany z naturalnego składnika roślinnego – celulozy, która poddawana jest obróbce chemicznej. Sam materiał powstaje od podstaw w laboratorium. W przeciwieństwie do wiskozy, będącej włóknem pierwszej generacji, modal postrzegany jest jako włókno celulozowe drugiej generacji. Można powiedzieć, że to ulepszona wiskoza. Taka, której dzięki zaawansowanym technologiom pozbawiono wad.
Modal to włókno obrabiane chemicznie, jednak w samym procesie wytwarzania zużywa się wielokrotnie mniej wody niż przy produkcji innych tkanin.
Materiał ma subtelny, atłasowy połysk, ale nie tylko dlatego szturmem zdobył sobie miejsce w produkcji bielizny, odzieży sportowej czy pościeli. Bywa, że jest łączony z niewielką ilością poliestru, który wzmacnia tkaninę. Często miesza się go też z bawełną, uzyskując świetne dzianiny. Poza tym dodatek modalu do bawełny sprawia, że np. koszulki nie skręcają się na szwach, są miękkie w dotyku.
Zalety modalu
Czytaj też
Akryl – co to za materiał?
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – co to za materiał?
Wiskoza – co to za materiał
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Delikatne włókna sprawiają, że modal jest bardzo przyjazny dla skóry, często nazywa się go „najbardziej miękkim włóknem na świecie”. Co istotne – nie traci też swojej cechy nawet po wielu praniach. Materiał jest też ultraprzewiewny, komfortowy w noszeniu i zapewne dlatego często porównywany jest z bawełną. To dobry trop. Nie zapominajmy jednak, iż materiał pochłania o 50 proc. więcej wilgoci (potu) niż bawełna. Utrzymuje przy tym skórę suchą i umożliwia jej oddychanie. Idealnie sprawdza się przy wyższych temperaturach.
Materiał jest też porównywany z wiskozą, jednak jest bardziej wytrzymały niż wiskoza, dużo przyjemniejszy w dotyku (ma delikatne satynowe wykończenie) miękki i sprężysty, nie mechaci się. Jest odporny na spieranie, kurczenie się i na uszkodzenia. Ma też inne ważne plusy: nie jest alergenny.
Ci, którzy są na bakier z żelazkiem, będą zadowoleni z posiadania ubrań z modalu – nie wymaga on bowiem prasowania, gdy umiejętnie się go suszy. Poza tym nie gniecie się tak łatwo jak wiskoza, a włókna modalu nie uszkadzają się w kontakcie z twardą wodą i detergentami, dlatego utrzymują swój biały kolor, jeśli tkanina w takowym właśnie jest.
Na rynek powoli wchodzi Modal Fresh, włókno o trwałych właściwościach antybakteryjnych. Zwróćcie na nie uwagę.
Wady modalu
Jeśli materiał ma tak wiele zalet, spróbujmy znaleźć choć kilka wad. Do takich zaliczyć można to, iż modal może się rozciągać. Zapobiec można temu nie wieszając go.
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂