Spandex (Lycra, Elastan) – Co To Za Materiał?

Są materiały, które zrewolucjonizował rynek odzieży. Ot, choćby Spandex, znany ze swojej wyjątkowej elastyczności, mocniejszy i trwalszy niż kauczuk naturalny.

Lekkie, syntetyczne włókno po raz pierwszy wyprodukowano we wczesnych latach pięćdziesiątych, w laboratoriach firmy DuPont. Opracowane jako zamiennik gumy, szybko zdobył popularność.

„Spandex” (ta nazwa przyjęła się w USA i Australii), w Europie znany jest bardziej pod nazwą „Elastan”. Nazwa handlowa tego włókna to z kolei znane wszystkim słowo „Lycra”, która jest jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Invista.

Dodatek spandexu (elastany, lycry) sprawia, że ubrania lepiej się noszą

W porównaniu do innych włókien, choćby takich jak bawełna czy nylon, rynek spandexu wciąż pozostaje stosunkowo niewielki. Może się to wkrótce zmienić, bowiem wciąż odkrywane są jego nowe zastosowania. Jeszcze w latach 60. włókna spandexu trafiły na stoki na narciarskie. W latach 70. rowerzyści wymieniali wełniane spodenki na „aerodynamiczne” spodenki ze spandexu. Uniwersalne włókna zaczęły też przenikać do strojów do tańca, rajstop i dżinsów. W latach 80. w ubraniach ze spandexu zaczęła chodzić Madonna, a w ciągu ostatniego dziesięciolecia materiał trafił do tradycyjnych męskich garniturów, ubrań dla kobiet i dla dzieci.

Czytaj też
Akryl – co to za materiał?
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?

Gdzie znajdziesz spandex?

Włókna spandexowe są lepsze od gumy – mocniejsze, lżejsze i bardziej uniwersalne. W rzeczywistości można je rozciągnąć do prawie 500 proc. ich długości i zawsze wracają do swojego poprzedniego kształtu. Imponujące.
Spandex jest więc tkaniną elastyczną, rozciągliwą, która nie ogranicza ruchów. Jest też gładki, lekki, miękki, przyjemny w dotyku i odporny na zabrudzenia – szczególnie na szkodliwe działanie olejków ciała, potu i detergentów.
Właśnie dlatego często szyje się z niego kostiumy kąpielowe, bieliznę, odzież sportową, stroje taneczne, estradowe, getry czy legginsy. Dzięki swym właściwościom spandex nadaje się do noszenia pod odzieżą, wykorzystywany jest do szycia bielizny.

Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – co to za materiał?
Wiskoza – co to za materiał
Wełna dziewicza – co to za materiał?

Zalety spandexu

Materiał nie alergizuje i nie elektryzuje się. Produkty mające w swym składzie elastan wspaniale dopasowują się do figury, są wygodne i bardzo praktyczne. Dzięki swojej elastyczności posiada bardzo dobre właściwości oddychające. Zapewnia swobodę ruchu i komfort. Ubrania z niego są wygodne, miękkie, gładkie, odporne na tłuszcz, pot, dezodoranty i proszki do prania.
Włókna spandexu są kompatybilne z innymi materiałami naturalnymi i sztucznymi i mogą być przędzone z innymi rodzajami przędzy, tworząc tym samym unikatowe tkaniny mające właściwości obu włókien. Spandex dobrze się sprawdza w mieszankach z bawełnąwełną, jedwabiem, lnem. Powoduje, że tkanina się nie odkształca i ładnie przylega do sylwetki.

Wady spandexu

Tkaniny zawierające spandex mogą być łatwo uszkodzone przez ciepło. Podczas prania należy zadbać o odpowiednią jego temperaturę.

Warto pamiętać

Spandex w składzie ubrań spotkamy pod nazwą lycra lub elastan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *