Dżersej (Jersey) | Co To Za Materiał

Zaczyna się trochę jak przewodnik turystyczny, bowiem nazwa materiału (dżersej) pochodzi od niewielkiej normandzkiej wyspy położonej na kanale La Manche – Jersey. W Polsce częściej używa się spolszczonej wersji tkaniny.

Wypromowała go Coco Chanel. Sto lat temu postawiła na proste szaro-granatowe sukienki, które były zupełnie inne niż to, co kobiety nosiły dotychczas. Chanel do mody podchodziła praktycznie – ubiór miał nie tylko wyglądać, miał być przede wszystkim wygodny. Dżersej spełniał jej wymagania. I dzięki niej układający się na sylwetce, lekki wełniany materiał, stał się jedną z najsłynniejszych tkanin świata.

Dżersej – tkanina uniwersalna

Jest cudownie miękki, delikatny, ale też wytrzymały. Początkowo dżersej wyrabiany był z cienkich wełnianych włókien. Teraz występuje w wielu odmianach. Najczęściej spotkamy materiał z włókien bawełnianych. Niewątpliwie należy do tkanin uniwersalnych. Tym bardziej, że w procesie produkcji często dodaje się do niego niewielkie ilości elastanu, dzięki któremu tkanina jest bardziej plastyczna.

Miękki i niezwykle przyjemny w dotyku, idealnie sprawdza się do produkcji lekkich ubrań – eleganckich i codziennych. Z dżerseju wykonuje się bluzki, sukienki, tuniki, spódniczki, getry, stroje elastyczne do tańca i popularne latem koszulki (T-shirty). Tkaniną bardzo często wykorzystuje się do produkcji bluz czy dresowych spodni. W sklepach znajdziecie też dżersejową bieliznę, nawet pościel.

Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Wiskoza – co to za materiał
Akryl – czy ten materiał jest bezpieczny?
Wełna dziewicza – idealny wybór?
Poliamid (nylon) – co to za materiał

Zalety

Dzięki stuprocentowej zawartości bawełny, dżersej jest materiałem oddychającym i elastycznym. Zapewnia przewiewność i dba o dobre samopoczucie skóry.
Ubrania z niego wykonane są bardzo komfortowe. Tkanina jest przyjemna i delikatna w dotyku. Znakomicie się układa, idealnie opływając ciało. Jeśli materiał posiada dodatek elastanu, staje się rozciągliwy, także dopasowuje się do ciała Nawet po całym dniu noszenia, wygląda doskonale. Docenią to osoby lubiące wygodę.
Materiał jest niezwykle praktyczny. Niewątpliwą jego zaletą jest też to, że nie gniecie się nadmiernie. Jeśli po praniu zostanie starannie rozwieszony do suszenia, nie będzie wymagał prasowania.

Wady

Trudno się ich doszukać.

Właściwości i pielęgnacja

O ubrania wykonane z dżerseju należy zadbać. Najlepiej znoszą delikatne pranie. Te delikatne, aby się nie zniekształcały, należy odpowiednio suszyć. Najlepiej rozłożyć je na płaskiej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *