Miękki i przyjemny w dotyku aksamit spotykamy najczęściej na obiciach kanap, foteli lub puf. Wygląda atrakcyjnie również jako zasłona w luksusowym salonie. Tyle o wyposażeniu wnętrz, bowiem aksamit jeszcze lepiej sprawdza się jako materiał wykorzystywany w produkcji odzieży. Co powiecie na eleganckie spodnie czy marynarkę z tego materiału? Materiał powraca w wielkim stylu – powstają z niego zarówno ubrania, jak i dodatki.
Aksamit (velvet) to materiał ekskluzywny. Dawniej, obok jedwabiu, zarezerwowany był wyłącznie dla sfer wyższych i nie bez przyczyny nazywano go królewską tkaniną – był oznaką szlachectwa i bogactwa. Tworzono z niego szaty dla króla i całego dworu i zawsze jednak podkreślał wysoką pozycję społeczną noszącego. Dziś dostępny jest dla każdego, choć statusu materiału luksusowego aksamit nie stracił i wciąż lubi towarzystwo bogactwa i elegancji. Ta bawełniana tkanina ma wszechstronne zastosowanie. Szyje się z niego kostiumy, spodnie, suknie, stroje wieczorowe, modne płaszcze i kurtki, stylowe kapelusze, nawet buty. Z materiału tego spotkamy też obrusy, zasłony również meble, bowiem nadaje wnętrzom wytwornego charakteru, ekskluzywności i ciepła.
Cechy aksamitu
Czytaj też
Akryl – co to za materiał?
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – co to za materiał?
Wiskoza – co to za materiał
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Materiał dzieli się na kilka rodzajów. Aksamit streczowy lub bawełniany sprawdza się idealnie do szycia modnych strojów codziennych i wieczorowych. Świetnie odnajduje się jako baza do szycia szykownych marynarek. Natomiast na co dzień odpowiedni będzie niedrogi aksamit elastyczny (aksamitna dzianina). Materiały te różnią się od aksamitu dekoracyjnego wykorzystywanego na zasłony lub obicia mebli.
To przyjemna w dotyku bawełniana tkanina z krótką okrywą włosową, przy czym wysokość włosia może być zróżnicowana. W nowoczesnej formie może być wykonywany na jedwabiu, wełnie lub wiskozie. Tkanina jest puszysta, a jeśli ma dodatek elastanu, może być też rozciągliwa. Miękkość i wyrazisty połysk zawdzięcza specjalnemu sposobowi tkania. I również tkanie sprawia, że materiał jest wytrzymały.
Jak prać aksamit
Aksamit jest materiałem bardzo delikatnym, wymaga więc szczególnego traktowania podczas prania i prasowania. Łatwo można zniszczyć jego fakturę. Zaleca się czyszczenie chemiczne lub pranie ręczne w letniej wodzie, temperatura nie powinna przekraczać 30 st. Celsjusza. Aby nie powstały żadne zagniecenia, lepiej nie przesadzać z wyciskaniem, a po wyschnięciu przeczesać materiał miękką szczoteczką.
M.
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂