Ramia | Co To Za Materiał?

Ramia jest włóknem naturalnym, pozyskiwanym z łodyg różnych tropikalnych roślin z rodziny pokrzywowych, nazywanych czasami pokrzywą chińską. W sumie jest starsza niż bawełna, była używana już pięć tysięcy lat temu w Chinach, Indiach i Indonezji. Ramia jako materiał był też bardzo popularny w Japonii. Ponieważ jedwab był zarezerwowany dla wyższych klas, lud pracujący w Japonii używał ramii jako tkaniny luksusowej.

Niewątpliwą zaletą ramii jest to, iż wyróżnia się podobnymi cechami jak bawełna i jednocześnie jest zbliżona do tkanin lnianych. Z drugiej jednak strony trudniej ją wyprodukować jak len czy bawełnę, stąd jej wyższa cena.

Ramia 100 proc.

Co to za roślina

W przeciwieństwie do lnu, ramia jest wieloletnią rośliną, która może żyć przez kilka lat. Wygląda podobnie jak europejska pokrzywa, ale nie ma kolców. Rośnie jako krzew o wysokości do 1,8 m, z ciemnozielonymi, sercowatymi, kędzierzawymi liśćmi. Spód liści pokryty jest białymi włoskami, nadającymi mu srebrzysty wygląd, a łodygi mają około 1,2 cm grubości.

Włókno ramii jest białe i lśniące i wygląda jak jedwab, ale brakuje mu elastyczności i rozciągliwości.
Nici przędzone posiadają naturalną sztywność, podobną do płótna.

Gdzie spotkasz ramię

Ramia jest niezwykle chłonna, o wiele bardziej niż bawełna, dobrze oddycha i zapewnia komfort podczas ciepłego i wilgotnego lata. Podobnie jak bawełna posiada delikatny połysk i jest wytrzymała w podobnym stopniu, co len. Jednak ramia swoimi wartościami przewyższa len i bawełnę. Jej włókna są odporne na światło i bardzo dobrze wchłaniają wodę.

Czytaj też
Akryl – co to za materiał?
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?

Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – co to za materiał?
Wiskoza – co to za materiał
Wełna dziewicza – co to za materiał?

Tkanina wytwarzana z włókien ramii jest lekka i trwała, ma właściwości chłodzące. Właśnie dlatego uszyta z niej odzież zdaje egzamin podczas upałów.

Produkuje się z niej koszule zarówno dla mężczyzn i kobiet. Doskonale też sprawdza się w produkcji mocnych, lekkich tkanin, takich jak obrusy, serwetki, pościel, ale też na poduszki zasłony, tasiemki, sznurki i inne elementy dekoracyjne. Jest na tyle wytrzymała, że z powodzeniem można z niej szyć torby. Krótkich włókien używa się nawet do produkcji banknotów.

W produkcji ubrań stosuje się najczęściej ramię jako domieszkę do bawełny czy lnu, dobrze też komponuje się z jedwabiem czy wiskozą. Zdarzają się również ubrania w całości wykonane z tego włókna.

Zalety ramii

Ramia jest niezwykle trwała. Ma to związek z nerkowym, poprzecznym układem włókien, który materiałom zapewnia też wysoką odporność mechaniczną. To jedno z najmocniejszych naturalnych włókien, które jest mocne nawet wtedy, gdy jest mokre.

Tkanina nie kurczy się, jest odporna na bakterie i na działanie wilgoci. Nawet wystawiona na jej długie działanie nie gnije. Ta cecha zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii, co czyni tkaninę bezpieczną dla alergików.

Ubrania z ramii (lub jej dodatkiem) mogą bajecznie miękkie lub dość szorstkie, wykazujące się dużą gniotliwością. Zależy to (podobnie jak w przypadku lnu) od gatunku ramii i sposobu tkania materiału.

Wady rami

Materiał może się gnieść. Podobnie jak len, złamie się, jeśli będzie składany wielokrotnie w tym samym miejscu.

Jak prać rzeczy z rami

Podczas prania, suszenia i prasowania materiał nie kurczy się, co jest dużą zaletą.
Ubrania z ramii bywają lekko sztywne, choć po kilku praniach efekt ten może zniknąć. Po prostu ramia mięknie z wiekiem.

Jeżeli mamy do czynienia z rzeczami w całości wykonanymi z ramii, należy prać je ręcznie w chłodnej wodzie i suszyć na płaskiej powierzchni.

M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *