Lizbona | 10 Najlepszych Punktów Widokowych

Lizbona usadowiła się na siedmiu wzgórzach, nad wielkim rozlewiskiem, gdzie Tag uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Miasto ma do zaoferowania wiele, choć jego najważniejszą darmową atrakcją niezaprzeczalnie jest wyjątkowa atmosfera i piękne panoramy, jakie serwuje z wielu miejsc. Oto 10 najlepszych punktów widokowych Lizbony.

1. Miradouro das Portas do Sol (Słoneczna Brama)

Za czasów arabskich w tym miejscu znajdowała się tu Słoneczna Brama, jedna z siedmiu bram miejskich. To po niej niejako w spadku nazwę otrzymał popularny punkt widokowy. Widać stąd leniwie Tag, dominujący nad okolicą kościół São Vicente de Fora i labirynt uliczek Alfamy przeplatany bielą murów budynków. Portas do Sol bez wątpienia jest jednym z najbardziej obleganych miejsc Alfamy. Jest tu niewielka kawiarenka, w której można się napić kawy lub wina. Idealne miejsce na relaks.
Na Miradouro das Portas do Sol można dojechać tramwajami nr 12 i 28. Przystanek znajduje się tuż obok punktu widokowego.

2. Castelo de São Jorge (Zamek św. Jerzego)

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Lizbony. Ze szczytu twierdzy rozpościera się najlepszy widok na wschodnią część Lizbony. Z murów zamku jak na dłoni widać rozległe koryto Tagu, czerwone dachy domów Alfamy i most 25 Kwietnia, który jest niemalże kopią słynnego Mostu Golden Gate w San Francisco.
Wstęp do Zamku św. Jerzego jest płatny (8,50 euro), jednak otaczające zamek podzamcze można zobaczyć bezpłatnie.

3. Miradouro de Santa Luzia

To bardzo urocze miejsce, ozdobione błękitnymi kafelkami azulejos. Osłonięty od wiatru taras z kameralnym parkiem obok robi wrażenie na wszystkich. Miradouro de Santa Luzia jest drugim po Miradouro das Portas do Sol, najbardziej znanym i popularnym punktem widokowym na Alfamie, choć dla wielu powinien zając miejsce pierwsze.
Tuż obok punktu widokowego znajduje się przystanek słynnego tramwaju 28.

Czytaj też

Łódź | 10 miejsc, z których słynie Piotrkowska
Zalipie. Wieś w kwiaty malowana. Najpiękniejsza w Polsce
Gdańsk, Sopot, Gdynia – gdzie na rybę. Subiektywny przewodnik kulinarny 
Kultowe miejsca | Bar Przystań w Sopocie
Sandomierz nie tylko na weekend | Przewodnik po największych atrakcjach miasta
Beksiński w Sanoku. Piękna, straszna opowieść
Słupsk – miasto murali

4. Arco da Rua Augusta (Łuk Triumfalny)

 Na szczycie Arco da Rua Augusta fot. SoShe.plPraca do Comercio, główny plac Lizbony, widziany z góry fot. SoShe.pl

Przy placu Praca do Comercio stoi imponujący Łuk Triumfalny, jedna z najbardziej charakterystycznych dla miasta budowli. Dawniej stał tu królewski pałac, zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1755 r. Na szczycie łuku w 2013 roku otwarto punkt widokowy. Na drugie piętro zawiezie nas winda, dalej musimy pokonać strome i kręte schody.
Warto wydać 2,5 euro, by z góry podziwiać całą dzielnicę Baixa i inne charakterystyczne punkty miasta.

5. Elevador de Santa Justa (winda Santa Justa)

O każdej porze roku stoi sznur turystów chcących dotrzeć na punkt widokowy zlokalizowany na tarasie windy Santa Justa w dzielnicy Baixa. To ok. 30 metrowa winda ze szkła i metalu, którą zaprojektował Raul Meisner, uczeń Gustave’a Eiffel’a, twórcy słynnej paryskiej wieży.
Taras na szczycie serwuje piękne widoki na urocze miasto. Winda Santa Justa bywa nazywana również Elevador do Carmo, ponieważ wyjście z niej prowadzi na niewielki plac Largo do Carmo.
Wjazd na szczyt Elevador de Santa Justa jest płatny, jednak bez problemu można się dostać do tego punktu pieszo z drugiej strony.

6. Miradouro de Nossa Senhora

Uznawany jest za jeden z najlepszych i najbardziej romantycznych punktów widokowych w Lizbonie. Miradouro de Nossa Senhora do Monte to też najwyższy punkt widokowy w stolicy Portugalii, z którego rozpościera się wspaniały widok na stare miasto, Alfamę z zamkiem św. Jerzego i nową część Lizbony. W przeciwieństwie do Miradouro das Portas do Sol raczej nie ma tu tłoku, można odpocząć w spokoju.

7. Pilar 7

To nowa atrakcja na mapie Lizbony, oddalona nieco od głównych szlaków turystycznych. Pilar 7 jest interaktywnym centrum usytuowanym w Alcântara (Avenida da Índia). Przeszklona winda zabiera zwiedzających na poziom Mostu 25 Kwietnia, uważanego za jeden z najpiękniejszych na świecie. Ze szklanej platformy na szczycie (80 m nad ziemią) można przyjrzeć się z bliska konstrukcji mostu i poruszającym się po nim samochodom, które w tym miejscu są na wyciągnięcie ręki. Platforma widokowa na 26. piętrze, przylega do samej jezdni. Widać stąd też miasto z perspektywy, o którą trudno na innych punktach widokowych.
Nie ma tu kolejek, co jest dodatkowym plusem. Pilar 7 to atrakcja nie tylko dla miłośników inżynierii.

8. Padrão dos Descobrimentos (Pomnik Odkrywców)

Znajdujący się w dzielnicy Belém monumentalny Pomnik Odkrywców jest nie tylko miejscową atrakcją kształtem przypominający karawelę, która przypomina epokę wielkich odkryć.
Konstrukcja wyrasta na wysokość 52 m. Wystarczy wjechać windą na górę, a następnie pokonać kilka schodów, by dotrzeć na niewielki taras widokowy. Kiedy zwiedzających jest sporo, bywa tu trochę ciasno. Warto jednak się poświęcić, bowiem widok z góry jest wspaniały. Jak na dłoni widać mozaikę, która znajduje się przed pomnikiem, która przedstawia różę wiatrów i mapę świata.
Widać stąd też niemal całą dzielnicę Belem i leniwie płynący Tag. 
Bilet kosztuje 5 euro.

9. Parque das Naçoes (Park Narodów)

To niezwykłe, nieco futurystyczne miejsce, pełne dziwnych pomników i bajkowych fontann o zaskakujących kształtach. Jest tu dużo szkła, stali i przestrzeni. Jest tu też 140 metrowa wieża Vasco da Gama, w której mieści się luksusowy hotel Myriad Sana Hotel.
Wieża jest imponująca, jednak panoramę okolicy najlepiej podziwiać z biegnącej wzdłuż Tagu kolejki linowej (teleférico) wyposażonej w wagoniki. To idealny punkt obserwacyjny. Jak na dłoni widać z niej najpopularniejszą część dzielnicy Oriente i biały most Vasco da Gamy, najdłuższy w Europie i jeden z najdłuższych na świecie. Łączy on podlizbońskie miejscowości Sacavem i Montijo ma 17,2 km długości. Przez most wiedzie autostrada A12, która składa się z sześciu pasów ruchu.

10. Parque Eduardo VII (Park Edwarda VII)

To miejsce, w którym można wypocząć. Park Edwarda VII jest zielony i rozległy, zajmuje powierzchnię 26 hektarów. Uroku dodaje mu labirynt krzewów i ogromna flaga Portugalii. Miejsce to znajdziemy na północ od Avenida da Liberdade i Praça do Marquês de Pombal, w centrum miasta i właśnie w kierunku tej okolicy z punktu widokowego roztacza się widok, aż po rzekę. Miejsce obowiązkowe dla każdego miłośnika punktów widokowych, idealne na relaks po wędrówce ulicami Lizbony.

Polecam podróż linią Wizz Air.
Z Wizz do Lizbony dolecicie z Warszawy, Gdańska i Katowic.
Ceny od kilkunastu złotych.

Marta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *