Softshell | Co To Za Materiał?

Ostatnio coraz go więcej. Softshell tak jak sportowcy, pokochały elegantki. Fakt, da się z niego uszyć wiele, ale czy to dobry materiał? Z czego się składa i komu służy? Jakie softshell ma wady i zalety?

Softshell to w miarę nowa tkanina, obecna na rynku od kilkunastu lat i systematycznie zdobywająca coraz większą popularność. Początkowo wykorzystywano ją wyłącznie do szycia odzieży sportowej, outdoorowej, turystycznej i wspinaczkowej. Miała zapewniać właściwości, jakie daje kilka warstw ubrań: bielizna termoaktywna, okrycie ocieplające (np. polar) i kurtka zewnętrzna z membraną. Krótko mówiąc softshell miał chronić przed wiatrem, charakteryzować się dużą oddychalnością i zapewniać izolację termiczną. I choć od momentu powstania materiału jego skład i przeznaczenie nieco się zmieniły, główna zasada pozostaje ta sama – softshell chroni przed zimnem i wiatrem, jest przydatny praktycznie o każdej porze roku. Szyje się z niego typowo turystyczną garderobę, ale fasony coraz częściej pozwalają poczuć się modnie, na czasie. Ot, choćby w sukience czy spódnicy uszytej z tego materiału.

Kiedy przydaje się softshell

Materiał chroni organizm zarówno przed jego wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Zasadniczo składa się z dwóch warstw: bliżej ciała znajduje się flis polarowy zapewniający komfort termiczny oraz zapobiegającej wyziębieniu organizmu. Druga warstwa to gęsto tkany materiał, wykończony specjalną impregnacją DWR (Durable Water Resistant). Impregnacja DWR sprawia, że materiał jest wiatroodporny i oddychający, ale też w pewnym stopniu wodoodporny. Nie chłonie wody, brudu i zanieczyszczeń. Co ważne, modele z membraną zapewniają nie tylko komfort cieplny i chronią przed wiatrem, ale radzą sobie z mżawką i opadem śniegu.

Softshell na narty i nad morze

Czytaj też
Akryl – co to za materiał?
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?

Okrycie z materiału softshell dba o to, by nasze ciało czuło się komfortowo niezależnie od pogody. Z ubrań wykonanych z tej tkaniny korzystają przede wszystkim osoby wykonujące aktywności sportowe, w których materiał nie może krępować ruchów – np. nordic walking, jogging, trekking. Kurtki, spodnie, czapki czy rękawice idealnie sprawdzają się podczas górskich wycieczek, spacerów nad morzem. Materiał jest nieprzewiewny, dzięki czemu chroni przed wiatrem. Na parametry dotyczące oddychalności ma wpływ rodzaj zastosowanej membrany – na ten parametr należy zwrócić uwagę podczas zakupów.

Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – co to za materiał?
Wiskoza – co to za materiał
Wełna dziewicza – co to za materiał?

To, gdzie i kiedy będziemy mogli korzystać z ubrań wykonanych z softshellu, zależy od grubości materiału. Wyposażone w grubą wewnętrzną warstwę, mogą być wykorzystywane nawet zimą. Ubrania bez ociepliny sprawdzą się w wietrzne dni np. latem. Warto mieć to na uwadze.

Pamiętajmy też, że aby okrycie z softshellu spełniało swoje zadanie, powinno być dobrze dopasowane – ani zbyt ciasne, ani zbyt obszerne – powinniśmy czuć się w nim wygodnie, kiedy założymy pod spód polar czy sweter.

M.

Sprawdźcie, jeśli szukacie czegoś odpowiedniego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *