Ach te zagadki. Są wszędzie, nawet na zaproszeniach na różnorakie spotkania. Zapisana małym druczkiem wskazówki o stroju, jaki obowiązuje podczas imprezy, przysparza wielu stresów. Bo co to niby znaczy casual? Albo jeszcze gorzej – smart casual? Nie wiecie? Czytajcie!
Ci, których wchłonęła korporacja, zwykle nie mogą pozwolić sobie na luźny i swobodny styl, bluzy z kapturem w burym kolorze, wymiętoszone koszulki i powypychane bojówki. Podstawą jest tu dress code, czyli ściśle określony regulamin ubierania się, nawet podczas spotkań poza biurem. Jeżeli organizatorzy określają na zaproszeniu dress code, należy podporządkować się ich życzeniu.
Casual
Poliester. Materiał, który lepiej omijać z daleka
Akryl – czy ten materiał jest bezpieczny?
Wełna dziewicza – idealny wybór?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?
Kaszmir – luksusowa wełna
Jeśli na zaproszeniu przeczytacie słowo „casual”, jesteście szczęściarzami, macie pole do popisu. No, może nie chodzi tu o ubraniowy freestyle, ale nikt nie stara się was włożyć w sztywne ramy dress codu. „Casual” oznacza tyle, co codzienny, swobodny. Nie ma tu obostrzeń dotyczących materiałów, kroju i stylu. Najważniejsza jest wygoda i wyrażenie samego siebie. Ulubione trampki? Proszę bardzo. Poprzecierane dżinsy? Nie ma problemu. Możecie nałożyć wszystko, co sprawi, że będziecie czuć się komfortowo. Nie zapominajcie jednak o czystości, schludności i o tym, że większość ludzi ocenia nas po wyglądzie.
Smart Casual
Skóra saffiano
Black Dress – historia „małej czarnej”
Dlaczego kieszenie w nowych płaszczach i marynarkach są zaszyte
W tym przypadku mamy do czynienia z elegancki ubiorem, ale nie koniecznie z garniturem i zapiętą pod szyję koszulą. Słyszeliście o sportowej elegancji? To jest właśnie styl smart casual. Ubrania staranniejsze od tych, które ubieramy idąc po bułki do piekarni, ale bardziej swobodne, niż formalny strój do biura. Krótko mówiąc, tego typu strój pozwala na pewną nonszalancję, więcej luzu i swobody, nie tracąc zarazem profesjonalnego charakteru. Miejcie jednak na uwadze, że polskie określenie „sportowa elegancja” może być nieco mylące, bowiem ze sportem ubiór ma niewiele wspólnego. Lepiej ten styl określać „elegancja biznesowa”. Akceptowanymi kolorami są tu granat, jasny błękit, odcienie bieli, szarości, beżu. Można sobie przy tym pozwolić na luźniejsze tkaniny, również dżins. To strój na wiele uroczystych choć nieoficjalnych okazji, również ubranie do pracy, akceptowane w wielu firmach.
Business Smart
Na rynku nie brakuje firm, które na co dzień stosują się do kodu smart. To najczęstszy, codzienny dress code biznesowy w korporacjach. Stopień sformalizowania stroju zależy od firmy. Zwykle jest to strój strój nieformalny ale też nie do końca swobodny. Odpowiednim strojem dla panów jest garnitur, ale występuje większa swoboda w wyborze koszul i dodatków. U pań świetnie sprawdza się „mała czarna”, garnitur, garsonka.
* Informacja o stroju zostaje zazwyczaj umieszczona w lewym dolnym rogu zaproszenia.
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂