Ostatnio coraz więcej osób odkrywa, że idealnie nadaje się na koc lub pled. Naturalny materiał, czyli wełna czesankowa jest ciepły i przyjemny dla ciała, ale czym w rzeczywistości jest? Oto odpowiedź.
Wełna czesankowa to wełna uprana, wyczesana i zgręplowana: pasowo – czesanka lub warstwowo – zgrzebna. Taki produkt przeznaczony jest do różnych prac rękodzielniczych – przędzenia, tkania, filcowania na mokro i sucho.
Wełna pochodzić może z różnych gatunków owiec, ale też lam, wielbłądów, kóz czy królików. Pokrywa włosowa zwierząt (runo) używana jest we włókiennictwie do wyrobu wysokiej jakości tkanin czy dzianin. Każda wełna powstaje z włókien, które są najpierw poddane procesowi przędzenia. Ów proces dzieli się na cztery fazy: gręplowanie, czesanie, rzeczywiste przędzenie i skręcanie.
Długość włókien wełny owiec długowełnistych dochodzi nawet do 40 cm. Z najdłuższych włókien wełny żywej uzyskuje się wysokiej jakości przędze czesankowe. Włókna przed przędzeniem czesane jest szczotkami, po czym jest układane równolegle do siebie. Powstaje przędza z długich włókien, która jest bardzo regularna i gładka, a włókno kształtem przypomina sznur.
Czytaj też
Akryl – co to za materiał?
Wełna dziewicza – co to za materiał?
Poliamid (nylon) – co to za materiał?
Kaszmir – luksusowa wełna
Z przędz czesankowych wytwarza się wysokiej jakości tkaniny (tweedy) i dzianiny. Coraz częściej, zamiast popularnych czapek, sukienek i swetrów wyrabia się z niej torebki, kapelusze, biżuterię, zabawki i hit ostatnich miesięcy – ozdobne koce i pledy.
Najdelikatniejsza wełna pochodzi z merynosa australijskiego, nowozelandzkiego, Wensleydale, Leicester, Gotland, Shetland ale też warto zwrócić uwagę na szlachetną wełnę z alpaki i wielbłąda, barwioną lub w kolorach naturalnych.
Zalety i wady wełny czesankowej
Dzięki swojej strukturze daje się łatwo uformować. Wełna jest bardzo miękka i miła w dotyku. Ma długi włos ułożony w jednym kierunku. Powstałe z niej wyroby są wytrzymałe i delikatne („niegryzące”), lekkie i ciepłe.
Wełna czesankowa to produkt bardzo delikatny. Ze względu na swe naturalne właściwości, z czasem może się zmechacić. Zmechacenia można usunąć nożyczkami albo golarką do wełny. Trzeba brać pod uwagę również filcowanie materiału- wełna czesankowa służy do filcowania, więc przy intensywnym użytkowaniu można spodziewać właśnie takiego efektu.
Poza tym przy pielęgnacji tego rodzaju wełny należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dbania o wełnę. Są wskazania do czyszczenia chemicznego.
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂