Kaszuby | TOP 10 Miejsc, Których Nie Można Pominąć

Wybieracie się na Kaszuby, ale na dobrą sprawę nie wiecie, co moglibyście tam robić? Jeśli właśnie tak jest, ten poradnik jest dla Was. Znajdziecie tu informacje o miejscach, bez których zobaczenia Kaszub lepiej nie opuszczać. Zaczynamy!

Blisko 700 jezior, dziesiątki rezerwatów. W przejrzystych wodach pływają sielawy, szczupaki i okonie, a gęste lasy pełne są jagód i grzybów. Kaszuby to miejsce wyjątkowe, z własną historią i tradycją. Idealne na weekend lub na całe wakacje.

1. Słowiński Park Narodowy. Ruchome Wydmy

Czytaj też

Łódź | 10 miejsc, z których słynie Piotrkowska
Zalipie. Wieś w kwiaty malowana. Najpiękniejsza w Polsce
Gdańsk, Sopot, Gdynia – gdzie na rybę. Subiektywny przewodnik kulinarny 
Kultowe miejsca | Bar Przystań w Sopocie
Sandomierz nie tylko na weekend | Przewodnik po największych atrakcjach miasta
Beksiński w Sanoku. Piękna, straszna opowieść
Słupsk – miasto murali

Być może nie będzie Wam łatwo dotrzeć do Słowińskiego Parku Narodowego. Wszystko zależy od miejsca, w którym się zatrzymaliście. Jedno jest jednak pewne – Słowiński Park Narodowy jest wyjątkowy i warto poświęcić nawet cały dzień, by do niego dotrzeć.
Wizytówką tej kaszubskiej pustyni są dochodzące do 40 m wysokości ruchome wydmy, przesuwające się z prędkością nawet do 20 m rocznie. To ewenement przyrodniczy na skalę światową. Spacerując po nich można odnieść wrażenie, że wędruje się po Saharze.
Słowiński Park Narodowy jest położony w odległości 5 km na zachód od Łeby.

2. Chmielno

Bajeczne widoki serwują jeziora Białe i Kłodno. Również dzięki nim leżące w samym sercu Kaszub Chmielno, nazywane jest kaszubskim Saint-Tropez. Artyści z Trójmiasta i wczasowicze odkryli Chmielno dla siebie blisko sto lat temu. 30 sierpnia 1960 r. właśnie tu odbyło się wesele Elżbiety Chwalibóg i Zbyszka Cybulskiego, jednego z najpopularniejszych i najlepszych aktorów powojennej Polski. Z łatwością znajdziecie pamiątkową tablicę upamiętniającą to wydarzenie.
Zajrzyjcie do pięknego Chmielna. To idealne miejsce do relaksu. Poza malowniczym krajobrazem odkryjecie tu warsztat garncarski rodziny Neclów, działający już od dziesięciu pokoleń. Nauczycie się tam, jak ulepić garnek.
Chmielno znajduje się w powiecie kartuskim, ok. 44 km od Gdańska i 9 km od Kartuz.

3. Strysza Buda. Park miniatur i park gigantów

Do Stryszej Budy warto pojechać, by zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i świata. Są tu Chrystus z Rio, głowy czterech prezydentów wykute w skale, Wielki Sfinks, krzywa wieża w Pizie, zamek w Bytowie czy kartuską kolegiatę. Każdy z prezentowanych tu obiektów jest dokładnie 25 razy mniejszy od oryginału.
Można tu także przenieść się do krainy olbrzymów. W Parku Gigantów stoi samolot o długości niespełna 40 m. To Tupolew 134A, który dawniej służył we flocie PLL LOT, a na początku lat 90. został wycofany z eksploatacji. Jest to ta sama maszyna, która przez lata stała w Płońsku przy trasie Gdańsk – Warszawa. W Parku Gigantów znalazło się też miejsce na monster truck z ogromnymi kołami i na wielkie owady.

4. Zamek w Łapalicach

Na Kaszubach znajdziecie najprawdziwszy zamek – z dziedzińcem, bramą wjazdową, wieloma piętrami, pokojami i oczywiście charakterystycznymi wieżami. To budowla z bardzo zawiłą historią. zamek zaczął powstawać pod koniec lat 80. XX wieku i dziś uważany jest za najmłodszy zamek Europy. Jest też ogromny – pod względem kubatury to jeden z największych tego typu obiektów na Pomorzu. Jest drugi z kolejce, zaraz po zamku w Malborku.
Niestety jest nieukończony, dlatego budowli oficjalnie nie ma, choć turyści dobrze o niej wiedzą.
Zamek znajduje się w pobliżu wsi Łapalice, ok. 5 km na zachód od Kartuz.

5. Kamienne kręgi w Węsiorach

Najstarsza udokumentowana wzmianka o Węsiorach pochodzi z roku 1403 roku. Jednak miejsce to jest dużo starsze. W latach 50. XX wieku. odkryto tu 110 pojedynczych grobów i 4 kamienne kręgi (kręgi to regularne koła wyznaczone przez sterczące pionowo duże głazy tzw. stele). Niektórzy są zdania, że miejsce to starsze niż brytyjski Stonehenge. Jest też inna hipoteza – jak twierdzi w swej książce „Kosmiczne miasta w epoce kamiennej” Erich von Däniken, jest to pozostałość dużego kosmicznego lądowiska sprzed kilku tysięcy lat.

6. Szymbark. Dom do góry nogami i najdłuższa deska świata

W Szymbarku stoi dom do góry nogami. Z zewnątrz przypomina budynek przewrócony przez wichurę lub tsunami, a w środku zawiera pełne, normalne wyposażenie domu. A właściwie prawie normalne, ponieważ w tym przypadku zwisa ono z sufitu. Do tego przedziwnego budynku wchodzi się przez okno szczytowe i spacerując po suficie przenosi do minionej epoki. Meble tu zgromadzone pochodzą z epoki PRL-u. Miejcie na uwadze, że błędnik tu szaleje, więc nie jest łatwo chodzić po suficie odwróconego domu. Warto jednak doświadczyć tego uczucia.
W Szymbarku jest też najdłuższa deska nie tylko w Polsce, ale też na świecie, którą wpisano do Księgi Rekordów Guinessa. Deska ma 46 m 53 cm długości, 87 cm szerokości.

7. Przywidz. Domki Hobbitów

Hobbitowych Wzgórzach pisałam już szerzej. O tym zaczarowanym świecie przeczytacie tu -> KLIK. Zajrzyjcie do Przywidza i przenieście się choć na chwilę w hobbitowy świat. Piękne domki porośnięte trawą, z widokiem na rozgrzane słońcem jezioro zachwycają nie tylko dzieci.

8. Wieżyca

Wieżyca jest największym wzniesieniem Kaszub, wyrastającym 328,6 m.n.p.m. Warto się na nie wdrapać, by zobaczyć najpiękniejszą panoramę w okolicy. Na szczycie stoi wieża licząca aż 182 stopni. Wejście na górę zajmuje ok. 15-20 min. To wycieczka dla tych, którzy nie mają lęku przestrzeni.

9. Fokarium w Helu

Tego miejsca polecać specjalnie nie trzeba, znane jest w całej Polsce. W Helu znajduje się fokarium, do którego przez cały rok ściągają tłumy.Można tu zobaczyć  foki pluskające się w basenach hodowlanych. Pamiętajmy jednak, że miejsce to nie jest ogrodem zoologicznym ani cyrkiem z tresowanymi zwierzętami. To część placówki naukowo-badawczej – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku. Najlepiej zaplanować wizytę w tym miejscu w porze karmienia, o godz. 11, 14 lub 17. Nie ma potrzeby rezerwacji. Co ważne – obowiązuje zakaz wprowadzania (również wnoszenia) zwierząt na teren placówki. Fokarium znajduje się tuż przy Bulwarze Nadmorskim.

10. Będomin. Muzeum Hymnu Narodowego

W Będominie koło Kościerzyny znajduje się niewielki szlachecki majątek, w którym na świat przyszedł i mieszkał Józef Wybicki, twórca Mazurka Dąbrowskiego, hymnu narodowego.
Barokowy dworek szlachecki należący w latach 1741 – 1783 do rodziny Wybickich to prawdziwa perełka na Kaszubach i całym świecie – znajduje się tu Muzeum Hymnu Narodowego.
Muzeum nazwać można tradycyjnym. Zapoznaje  życiem i działalnością publiczną Wybickiego i z dziejami samego hymnu. Fajna lekcja historii.
Z Kościerzyny dostaniemy się tu drogą DW221 (około 10km) w kierunku Nowej Karczmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *