Zakochaj Się W Łodzi. Subiektywny Przewodnik

Nie sądziłam, że Łódź spodoba mi się do tego stopnia, że będę chciała do niej wracać i odkrywać ją na nowo. A jednak!  Piotrkowską i okolice Manufaktury oswoiłam już jakiś czas temu. Przyszedł czas na spenetrowanie innych zakamarków miasta. Ile da się zobaczyć w weekend? Całkiem sporo. Da się też smacznie zjeść. Podpowiem wam, jak znaleźć najciekawsze miejsca.

Zamieszkałam w hotelu w centrum miasta, tuż obok Piotrkowskiej. Istotne to o tyle, że po mieście przemieszczałam się wyłącznie pieszo. Odległości nie są małe, ale nie trzeba uprawiać triathlonu, by je pokonać. Zaczynamy!

Manufaktura fot. SoShe.pl

Łódź filmowa

Łódź wygląda jak wielki plener filmowy. Jeśli jesteście fanami polskiego kina, będziecie zachwyceni. Jeśli nie interesujecie się filmem, te miejsca również zrobią na was wrażenie. Zapewniam.
Historia polskiej kinematografii bardzo mocno związana jest z tym miastem. W 1899 r. bracia Krzemińscy właśnie tutaj założyli pierwsze stałe kino na ziemiach polskich (to miejsce wciąż funkcjonuje, jest w nim hotel, o którym później). Łódź znana jest też z wielu filmów. Kręcono tu choćby „Daleko od szosy”, „Karierę Nikodema Dyzmy”, „Vabank” i oczywiście „Ziemię obiecaną”. Śmiało możecie wyruszyć w wędrówkę po Łodzi szlakiem zrealizowanych tutaj filmów.

Ja swój spacer zaczęłam od słynnej Szkoły Filmowej, jednej z najstarszych i najlepszych w świecie szkół uczących filmowców. Uczelnia przy ulicy Targowej zajmuje kilka budynków. Najbardziej znany jest rektorat mieszczący się w fabrykanckim pałacyku Oscara Kona. Osławionych schodów, na których siadali Wajda, Polański czy Kieślowski, nie będziecie długo szukać – są tuż przy wejściu. Zdjęcie w tym miejscu to pamiątka obowiązkowa.

Łódzka filmówka fot. SoShe.pl
Dziekanat Szkoły Filmowej fot. SoShe.pl

Tuż obok szkoły, w pałacu Karola Scheiblera w parku Źródliska, znajdziecie wyjątkowe Muzeum Kinematografii, miejsce wyjątkowe, w którym dobrze poczują się starsi i dzieci. Jest tu wszystko, co związane jest z kinem: filmy, plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne i pamiątki związane z kinematografią. Są też zaaranżowane plany filmowe. Można wejść do pokoju Misia Uszatka i zajrzeć do budy Reksia. Jeżeli jesteście fanami polskich bajek, to pozycja obowiązkowa na waszej liście.

Muzeum Kinematografii fot. SoShe.pl
Muzeum Kinematografii fot. SoShe.pl
Muzeum Kinematografii fot. SoShe.pl

Na na dziedzińcu Muzeum Kinematografii znajdziecie kilka rekwizytów wykorzystanych w filmie „Kingsajz” Juliusza Machulskiego, który również kręcono w Łodzi. Jest czajnik, z którego wyglądał Kilkujadek, telefon gigant i wielki but.

Hollyłódź to też wzorowana na hollywoodzkiej Aleja Gwiazd. Tutejszą Walk of Fame znajdziecie na ul. Piotrkowskiej – biegnie ona przed kinem „Polonia” przy ul. Piotrowskiej 67 oraz po drugiej stronie ulicy, przed Grand Hotelem. Zatrzymajcie się tu na chwilę i poszukajcie nazwisk wybitnych postaci polskiego środowiska filmowego – aktorów, reżyserów, scenografów i operatorów.

Aleja Gwiazd fot. SoShe.pl

Łódź bajkowa

Kot Filemon i Ferdynand Wspaniały na szlaku fot. SoShe.pl

Łódź  Bajkowa to pomysłowy szlak turystyczny, idealny dla rodzin z dziećmi. Prowadzi śladami małych pomników przedstawiających bohaterów seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Przy ul. Piotrkowskiej 87 stoi Miś Uszatek, którego (zapewne) odwiedziliście już w Muzeum Kinematografii. Obok Galerii Łódzkiej znajdziecie pomnik Ferdynanda Wspaniałego, przy Palmiarni usadowił się Wróbelek Ćwirek, a Plastuś w parku im. Henryka Sienkiewicza. Szukajcie pozostałych pomników, to naprawdę fajna zabawa. 

Łódź fabryczna

Łódź Fabryczna, zapytacie? Tak właśnie nazywa się tutejsza główna stacja kolejowa. Zachęcam was do jej odwiedzenia. Dużo tu wolnej przestrzeni, wewnątrz znajdziecie murale (większość zlokalizowana jest w poczekalniach). Szklany budynek dworca robi wrażenie, jest największym i najdroższym dworcem w Polsce, ale też jedną z najnowocześniejszych tego typu budowli w Europie. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku był jednym z 32 kandydatów wytypowanych przez National Geographic do tytułu 7 Nowych Cudów Polskich.

Dworzec fot. SoShe.pl
Dworzec fot. SoShe.pl

Dworzec znajdziecie w obrębie ulic: Kilińskiego, Alei Rodziny Poznańskich, Alei Rodziny Scheiblerów, Tuwima. Obok znajduje się Centrum Nauki i Techniki, Planetarium i wiele innych atrakcji w zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1.

Główna stacja kolejowa powstała z inicjatywy przemysłowca  Karola Scheiblera, jeszcze w 1866 roku. I właśnie pałace dawnych właścicieli fabryk mam na myśli polecając wam szlak nazwany na potrzeby tego przewodnika „Łódź Fabryczna”.

Miejsc wartych odwiedzenia jest tu wiele. Na plan pierwszy wysuwa się osławiona Manufaktura, wielkich rozmiarów wizytówka miasta, miejsce nieprzerwanie tętniące życiem. W Manufakturze znajdziecie wszystko, co niezbędne jest wam do rozrywki – kino, teatr, studio tańca, kręgielnię. Są też muzea, w których poznacie historię tego miejsca. Zajrzyjcie do Muzeum Fabryki, w którym odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku, na terenie których mieści się Manufaktura. Tuż obok, w bliskim sąsiedztwie budynków fabrycznych stoi efektowny budynek, dawniej Pałac Poznańskich, a dziś Muzeum Miasta Łodzi. To kolejne świetne miejsce na poznanie tutejszej historii.

Manufaktura fot. SoShe.pl
Manufaktura fot. SoShe.pl
Manufaktura fot. SoShe.pl

Jeśli wciąż poszukujecie klimatów dawnej Łodzi i miejsc mocno związanych z tutejszą tradycją, zajrzyjcie na Księży Młyn, do największego zabytkowego kompleksu fabrycznego miasta. To rozległa dzielnica, która nie pozbyła się dziewiętnastowiecznego ducha. Mury z czerwonej cegły pamiętają Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca.

Księży Młyn fot. SoShe.pl

Księży Młyn to tak naprawdę cały zespół fabryczno-mieszkalny, który funkcjonował jako samowystarczalne miasto w mieście, wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Pod koniec XIX w. Scheibler zbudował tu największą przędzalnię w Królestwie Polskim, domy dla robotników, dwa szpitale, szkołę, straż pożarną, dom kultury, bocznice kolejowe i imponujący zespół pałacowy.
Po spacerze między dawnymi domami oddech złapiecie w Źródliskach, najstarszym łódzkim parku.

Gdzie spać

Vienna House Andel’s Łódź

 fot. SoShe.pl
 fot. SoShe.pl
Hotel Andels

Hotel, w którym można poczuć prawdziwy klimat Łodzi, który robi wrażenie pod każdym względem. Znajdziecie go w zabytkowym budynku dawnej przędzalni fabryki Izraela Poznańskiego, czyli w Manufakturze. Świetna lokalizacja i fantastyczny design. Warto!

Stare Kino Cinema Residence

 fot. SoShe.pl
 fot. SoShe.pl

fot. Stare Kino Cinema Residence

W XIX-wiecznym budynku usytuowanym w środkowej części popularnej ul. Piotrkowskiej znajdziecie prawdziwą perełkę, którą z powodzeniem wpisać można na szlak „Łódź filmowa”. To butikowy hotel idealny dla tych, którzy kochają kino, bowiem to jedyny w Polsce hotel o filmowym charakterze. Co więcej, funkcjonuje w miejscu, w którym w roku 1899 bracia Krzemińscy otworzyli pierwsze, stałe kino na ziemiach polskich.
Design filmowych pokoi zaskakuje. Można tu spędzić noc w „Ziemi obiecanej”, „Stawce większej niż życie”, albo wskoczyć do „Kingsajzu”. Są też apartamenty, w których motywem przewodnim są elementy z filmów „Ojciec chrzestny”, „Przeminęło z wiatrem” czy „Casablanca”.

Gdzie jeść

Off Piotrkowska. Znajdziecie tu wszystko, czego potrzebujecie.

Off Piotrkowska fot. SoShe.pl

Off Piotrkowska fot. SoShe.pl

Off Piotrkowska fot. SoShe.pl

Marta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *