Książka 'The Cosmopolitans” Marzeny Mróz, Czyli Warszawa W Oczach Słynnych Polaków

50 historii o Warszawie. Intrygujących, wzruszających i zabawnych. „The Cosmopolitans” jest zbiorem niezwykle ciepłych i wyjątkowo ciekawych rozmów z artystami, sportowcami, naukowcami, architektami. Wielowymiarowy portret miasta stworzyła Marzena Mróz. Pokazała je oczami ludzi z nim związanych. Ludzi, których na co dzień kochamy i podziwiamy. Warszawiaków.

Punktem wyjścia w „The Cosmopolitans” jest Warszawa. Każda z osób opowiada o tym mieście z osobistej perspektywy. Klucz do wspomnień i przemyśleń, jaki znalazła autorka jest oryginalny i ciekawy. Dzięki wspomnieniom odkrywamy zakamarki Warszawy, zatrzymujemy się w miejscach, o których czasami nie mieliśmy pojęcia. To osobliwa mapa miasta malowana emocjami i wzruszeniami. Jak dla Patrycji Piekutowskiej, wybitnej skrzypaczki, która mówi, że w Warszawie wydarzyło się wszystko, co w jej życiu najważniejsze – tu zaczęła słyszeć pierwsze dzięki, tu nauczyła się grać na skrzypcach, zdobyła sławę i tu zakochała się. Dla Lidii Popiel która odkrywa Warszawę, zaglądając w jej zakamarki i podwórka, Warszawa jest mieszanką inspirujących dla siebie ludzi, innych od siebie, ale na swój sposób kolorowych.

Ale jest coś jeszcze. Bohaterowie książki Marzeny Mróz przekonują, że ich miasto nie różni się niczym od Nowego Jorku, Paryża czy Berlina. W każdym z nich czują się równie dobrze.
– Warszawa nie różni się niczym od innych części świata, ma swoje jasne i ciemniejsze strony – przekonywała na premierze książki Katarzyna Sokołowska, choreografka. – Dawniej, kiedy byłam choćby w Berlinie, obserwowałam ludzi, dla których miasto było przedłużeniem domu. spędzali czas w kawiarniach, na ulicach. Nie czułam tego w Warszawie. Teraz bardzo się to zmieniło. Kiedy z okna domu obserwuję Plac Grzybowski, czuję się częścią historii miasta. I widzę ludzi, którzy udowadniają, że to jest ich miasto.

Jak podkreśla Marzena Mróz, bohaterowie jej książki są kosmopolitami. Pochodzą z Warszawy, albo przyjechali do niej i tu osiągnęli sukces. Jednak gdziekolwiek na świecie się znajdują, zawsze podkreślaj fakt, iż ich miastem jest właśnie Warszawa.


W książce o swoim mieście opowiedzieli między innymi: Radzimir Dębski, Sławomir Idziak, Anna Maria Jopek, Stanisław Sojka, Urszula Dudziak, Piotr Dumała, Helmut Jahn, Lidia Popiel, Patrycja Piekutowska, Marcin Kydryński, Allan Starski, Kamila Baar, Przemysław Tarnacki, Ryszard Horowitz, Marta Gessler czy dr Irena Eris.


14 grudnia 2016 roku na premierze książki „The Cosmopolitans” pojawili się m.in. Lidia Popiel, Katarzyna Sokołowska, Radzimir Dębski, Mateusz Hładki, Rafał Olbiński i Filip Bajon. Krótki recital zaprezentowała wybitna skrzypaczka Patrycja Piekutowska. Spotkanie odbyło się na 42. piętrze warszawskiego apartamentowca Cosmopolitan.

Marzena Mróz jest dziennikarką, redaktor naczelną magazynu „Business Traveller Poland” oraz autorką wystaw fotograficznych („Dolina Issy”, „Przyłapani na czytaniu”, „Tam gdzie rosną poziomki”), a także współautorka scenariuszy filmowych („Śluby panieńskie”, „Cień kopuły”) i teatralnych („Ciao, Frederico”).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *