Zapewne zauważyliście, że ze wszystkich witryn sklepowych atakują nas czerwone serduszka, a reklamy natarczywie przypominają, że odwrotu już nie ma. Zbliżają się Walentynki. Planów na ten dzień można mieć bez liku. Im więcej fantazji, tym lepiej. Jeśli jednak postanowicie spędzić czas w domu i zasiąść ze swoją drugą połówką przed telewizorem, podrzucam Wam kilka klasyków, które możecie wziąć pod uwagę. Niektóre są pikantne, inne całkiem słodkie. Jedno jest pewne – przy tych filmach nie będziecie się nudzić. W końcu kino nie zna tematu bardziej nośnego i popularnego niż miłość.
The Crown | Czy warto poświęcić czas na serialowy hit Netflixa?
Najpiękniejsze polskie filmy o miłości
10 najlepszych filmów na święta
1. 9 i pół tygodnia
To był hit, który rozgrzewał publikę do czerwoności. W sumie trudno uwierzyć, że film pochodzi z 1986 roku. Wydaje się wciąż atrakcyjny, jak grający w nim Mickey Rourke i Kim Basinger. Z drugiej strony dla wielu osób oglądanie tego obrazu może być czymś w rodzaju starego kina. Jednak zaręczam, że warto sięgnąć po film, by zobaczyć, jak przystojny Johny zabiera rozwiedzioną trzydziestolatkę w podróż do krainy erotycznej fantazji.
2. 50 twarzy Greya
I ten film przedstawia gorący i zmysłowy romans, choć mam wrażenie, że „50 twarzy Greya” w jakiś sposób kopiuje „9 i pół tygodnia”. Być może ta pozycja bardziej trafi do młodszej publiczności.
To miłosna historia, którą pokochały kobiety. Jest tu wszystko, co może wprowadzić w dobry nastrój w Walentynki – para pięknych bohaterów oraz kilka gorących i mocnych scen. Słynny erotyk stał się hitem na całym świecie, warto mieć to na uwadze. Również to, że według niektórych recenzji to „ekranizacja pornola dla kucht domowych”. Tak czy inaczej już za chwilę premiera kolejnego filmu z serii – „Nowe oblicze Greya”.
3. Śniadanie u Tiffaniego
Zawsze z chęcią wracam do tej pozycji. Będzie idealna, jeśli potrzebujecie czegoś lekkiego, ale nie ogłupiającego. To opowieść o Holly Golightly (Audrey Hepburn) ubranej w kreacje Givenchy i trencz Burberry, które zawojowały świat. Słodko-gorzka historia o nieco szalonej dziewczynie, której życie upływa na nieustannej zabawie na koszt bogatych, której na drodze staje Paul Varjak, cierpiący na twórczą niemoc pisarz.
4. Romeo i Julia
fot. materiały promocyjne
Historię o ckliwej miłości i cenie, którą trzeba za nią zapłacić, zna chyba każdy. Adaptacji dzieła Williama Szekspira było wiele. Jednak ten film na tle innych wyróżnia się szczególnie. Wystarczy jedno nazwisko – Leonardo DiCaprio. I to w roli Romea. Film rozgrywa się w naszych czasach – mamy tu współczesną Weronę (w zasadzie Verona Beach na Florydzie), pościgi samochodowe i realia subkultury rywalizujących gangów. To film nowoczesny i zaskakujący, bowiem bohaterowie mówią oryginalnym tekstem Szekspira.
5. O północy w Paryżu
Filmowe uczucie niejedno ma imię i niejedną postać. Przekonacie się oglądając komedię romantyczną stworzoną ręką Woody’ego Allena. Fani twórczości reżysera od dawna zakochani są w tym filmie. Ja również. To historia o tym, jak Inez i Gil, narzeczeni, tuż przed ślubem odwiedzają Paryż.W wolnych chwilach Inez widuje się z byłym chłopakiem, a Gil podróżuje do lat 20., by przeżyć miłosną fantazję. To lekka, pogodna komedia w stylu Allena. Nie można jej przegapić.
6. Urodzeni mordercy
Historia dwojga kochanków-morderców to jeden z najgłośniejszych filmów lat 90. Obraz był tak kontrowersyjny, że pokazywano go tylko w wybranych kinach w ocenzurowanej wersji.
Do pełnej brutalności groteskowej historii Mickeya (Woody Harrelson) i Mallory (Juliette Lewis), mamy dziś już więcej dystansu, choć to wciąż brutalny thriller i nie bez emocji ogląda się świat kochanków i seryjnych morderców i to, jak na ekranie zabiją w sumie w ciągu dwóch godzin 52 osoby. Już jako ciekawostkę powiem wam, że stali się inspiracją dla wielu prawdziwych morderców.Prawdziwe American Crime Story.
7. Casablanca
Nie mogliście o nim nie słyszeć, to absolutna klasyka kina. Dla wielu to najbardziej miłosny z filmów, obraz kultowy. Akcja filmu „Casablanca” toczy się w Maroku podczas II Wojny Światowej. To historia niespełnionej miłości Ricka – właściciela słynnego klubu nocnego, do Ilsy. Zderzenie cynicznego Humphreya Bogarta i subtelnej Ingrid Bergman, jak dawniej wyzwala molekuły wielkich emocji.
8. Co się wydarzyło w Madison County
W tym przypadku mamy dowód na to, że Clint Eastwood, jeden z największych twardzieli w historii kina, to nie tylko facet biegający z bronią, ale też mężczyzna na wskroś romantyczny. Gra fotografa, który pewnego razu poznaje gospodynię domową (Meryl Streep), której rodzina wyjechała na festyn. Nawiązują płomienny romans. Tak, dojrzałym ludziom też się to zdarza.
9. Notting Hill
Oglądam ten film przy każdej nadarzającej się okazji. Zwyczajnie go lubię, choć nie w każdej roli akceptuję Hugh Granta. Tu gra Williama Thackera, właściciela kiepsko prosperującej niszowej księgarni w londyńskiej dzielnicy Notting Hill. Życie płynie mu spokojnie, bez fajerwerków. Do czasu, gdy w jego księgarni przypadkiem pojawia się znana aktorka Anna Scott (Julia Roberts).
Film jest zabawny i wzruszający – idealny na romantyczny wieczór.
10. Rzymskie wakacje
Po obejrzeniu tego filmu nabierzecie ochoty na wyprawę do Rzymu. Zaręczam. To kolejna czarująca, romantyczna komedia, w której z Audrey Hepburn i Gregory Peck kłócą się i kochają w upalne letnie noce. Robią to z wdziękiem, mając za tło piękne Wieczne Miasto. Przeczytałam kiedyś, że to jedna z najbardziej urzekających komedii romantycznych wszech czasów. Zdecydowanie się z tym zgadzam.
M.
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂