Akropol Ateński – Duma Narodowa Greków


Stoję na wierzchołku Akropolu. Próbując ogarnąć wzrokiem jak najwięcej, zastanawiam się, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy miasto. Biorąc pod uwagę, że Ateny to dziś pięciomilionowy olbrzym, wcale nie jest to łatwe. Turystów upchanych jest pewnie drugie tyle. Grecja nie traci na popularności.

fot. SoShe
fot. SoShe
fot. SoShe
fot. SoShe

Przeraża mnie liczba ludzi, których tam spotkam, choć wiem, że ten najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji wart jest wejścia w tłum. Duma narodowa Greków położona jest na wapiennym wzgórzu. Mało kto zresztą pamięta, że Ateny takich wzgórz mają siedem. Dokładnie tak jak Rzym. Dzięki takiemu położeniu miasta, piękną panoramę przyjezdni mogą podziwiać z wielu miejsc. Widok na morze białych domów robi niesamowite wrażenie. Wgląda trochę jak ul, albo jak gwarne mrowisko.

Zwiedzanie jednej z ikon Europy, Akropolu, jest punktem obowiązkowym na tutejszej turystycznej mapie. W końcu bez znajdujących się na wzgórzu najwspanialszych świątyń starożytnego świata nie byłoby miasta.

Już w VIII wieku p.n.e. Akropol był miejscem poświęconym licznym bóstwom, miejscem kultu. Z czasem powstała tu największa i najświetniejsza budowla Akropolu – Partenon, zbudowany ku czci bogini Ateny. Pod kierunkiem Fidiasza, uznawanego za największego rzeźbiarza starożytnej Grecji, powstał jeden z najważniejszych kompleksów architektury ówczesnych czasów, kopiowany w kolejnych wiekach na wiele sposobów. W jego fasadzie dostrzegam pogoń za boską doskonałością. Moja przewodniczka tłumaczy mi, że był to najbardziej udekorowany budynek w całej starożytnej Grecji. Było tu całkiem prestiżowo, przynajmniej tak określić by to mogli współcześni. We wnętrzu świątyni stała bodaj najdroższa rzeźba, jaką kiedykolwiek stworzył człowiek. Był to wysoki na około 12 metrów posąg Ateny, wykonany z kości słoniowej i złota. Źródła podają, że na potrzeby posągu zużyto 1200 kg kruszcu. Historia tego miejsca jest zawiła. W ciągu długich lat i wojen znaczna część Akropolu została zniszczona. Wiele wywiózł Elgin do Londynu – zamiast nich w Partenon wmurowano kopie.

W latach 447-432 p.n.e. wybudowano na szczycie Akropolu Partenon – wielką świątynię wzniesioną na chwałę bogini Ateny, patronki miasta. Od samego początku miał stanowić najpiękniejszą w całej Helladzie świątynię bogini zwycięstwa. Dziś to najsłynniejszy zabytek greckiej stolicy. Atena królowała na świętym wzgórzu do VI w. n.e., kiedy wraz z resztą bogów Olimpu, musiała ustąpić miejsca nowej religii.

Akropol najbardziej imponująco wygląda w nocy, gdy jego na biało oświetlone mury górują nad centrum miasta, tętniącego życiem do białego rana. Najważniejszymi budowlami wzgórza jest Partenon, świątynia poświęcona Atenie. Oprócz Partenonu znajdują się tutaj Erechtejon (świątynia w porządku jońskim zbudowana na cześć bohatera Erechteusza, poświęcona Posejdonowi i Atenie), Apteros (świątynia Ateny Zwycięskiej w porządku jońskim – Nike), sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje ( budowla wejściowa).

Muzeum Akropolu 

fot. SoShe
fot. SoShe

W 2009 roku u stóp Akropolu wyrosło nowoczesne muzeum. Przyciąga nie mniej zwiedzających niż sam Akropol. Już dla samej architektury warto odwiedzić ten budynek. I dla widoków na Akropol z najwyższego piętra. Zbudowany ze szkła, stali i betonu ma geometryczne kształty. Wewnątrz tysiące eksponatów. W tym najcenniejszy. Fragment fryzu panatenajskiego dłuta Fidiasza, zdobiący niegdyś ściany Partenonu. Czeka też pusta sala na kolekcję Elgin Marbles. Grecy od lat domagają się zwrotu marmurowych posągów z British Museum w Londynie. To kolejna zawiła ateńska historia.

• Godziny otwarcia‎:
– 1 kwietnia – 31 października 8:00 – 19:30
– 1 listopada – 31 marca 8:30 – 15:00

• Ile kosztuje bilet na Akropol

• Wejście na Akropol
– od 1 kwietnia do 31 października 20 euro bilet normalny, 10  euro bilet ulgowy
– poza sezonem 10 euro bilet normalny, 5 euro bilet ulgowy
– bilet do wielu ateńskich muzeów, również na Akropol – 30 euro (nie ma cen sezonowych)

• Muzeum Akropolu
– 12 euro bilet normalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *