Freedom! ʼ90 – Najseksowniejszy Teledysk W Historii Muzyki

Ładny chłopiec – od tej łatki George Michael nie mógł się uwolnić przez długie lata. W szufladkę wpadł zaraz po tym, jak Andrew Ridgeley’em założyli w 1981 roku zespół Wham! Wideoklip „Freedom! 90” pozwolił mu na ucieczkę ze wspomnianej szuflady.

Wylansowali kilka przebojów. W latach osiemdziesiątych trudno było o kogoś, kto nie znał „Careless Whisper”, „Wake Me Up Before You Go-Go” czy świątecznego hitu „Last Christmas”. Wiosną 1986 roku zespół Wham! ogłosił zakończenie działalności. Głównym z powodów rozpadu grupy były ambicje George’a Michaela, który zdecydował się występować solo. 

George Michalel oraz występujące w teledysku Linda Evangelista i Christy Turlington fot. facebook.com/georgemichael

Po jakimś czasie okazało się, że potrzebne jest mu mocne uderzenie i jakiś sposób na zerwanie ze starym wizerunkiem. Jeśli wziąć to pod uwagę, absolutnie oryginalny był pomysł na wideoklip „Freedom! 90”, w którym sam wokalista nie pojawił się nawet przez sekundę. Ryzykowne, ale genialne. Wygrała nie twarz ładnego chłopca, ale jego głos. Stało się tak po tym, jak George oświadczył, że jest zbyt znużony, by promować album „Listen Without Prejudice vol. 1”. Reżyser David Fincher (reżyser m.in. The Social Network, Podziemny krąg, Siedem) wpadł więc na pomysł, by w klipie do promującej album piosenki „Freedom! ʼ90” pojawiło się pięć modelek z okładki styczniowego numeru brytyjskiej edycji „Vogue’a” i zarazem pięć największych gwiazd światowego modelingu – Naomi Campbell, Tatjana Patitz, Cindy Crawford, Linda Evangelista i Christy Turlington. Wystąpili też modele – John Pearson, Mario Sorrenti, Peter Formby i Todo Segalla.

Czytaj też
George Michael – 10 rzeczy, których o nim nie wiedzieliście

Nie bez znaczenia więc jest to, jak sam klip wyglądał. I to, że nazwany został najseksowniejszym teledyskiem w historii muzyki. Dziewczyny śpiewały głosem George’a. Uważny obserwator zauważy, że na ekranie widać spalenie w ogniu trzech rzeczy, które Michael lansował kilka lat wcześniej w teledysku do utworu „Faith” z 1987, a które kojarzyły się z jego wizerunkiem: skórzana kurtka, gitara oraz szafa grająca, która wybucha. Teledysk błyskawicznie zyskał status kultowego.
Klip „Freedom! ʼ90” premierę miał 30 października 1990 roku. Już jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w utworze użyte zostały sample z piosenek Arethy Franklin i Jamesa Browna.

***

George Michael urodził się 25 czerwca 1963 roku w Londynie jako Georgios Kyriacos Panayiotu Legendarny piosenkarz zmarł w wieku 53 lat w swoim domu w Oxfordshire w Wielkiej Brytanii. W trakcie kariery sprzedał ponad 100 mln egzemplarzy swoich albumów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *