Bali – 5 najpiękniejszych miejsc, które musisz zobaczyć!

Misternie tkane budowle kultu o zachwycającej architekturze dedykowane są tutejszym bogom. To największy skarb wyspy, dzięki któremu Bali nazywano „wyspą tysiąca świątyń”, choć tak naprawdę świątyń naliczono tu ponad 20 tysięcy.

W takich miejscach można spotkać Balijczyków, choć nie tak wielu, jakby się mogło zdawać. Zwykle modlą się u siebie, bowiem niemal każda rodzina tuż obok domu ma swoją własną świątynię. Jedni mniejszą inni większą, taki jest tu zwyczaj.

Przydomowe miejsca kultu zobaczyć można podróżując po wyspie. Widać je z perspektywy skutera czy autobusu. Są piękne, kolorowe, warte poświęcenia im czasu. Jednak największy zachwyt wzbudzają największe świątynie, za którymi stoi trwająca wieki historia.

Balijskie świątynie to wielkie ogrody i place otoczone murem z wewnętrznymi dziedzińcami, bramami i pojedynczymi kaplicami. Każdy dom ma swoją, w wiosce są co najmniej trzy, kolejne w większych miejscowościach. To dzięki tej ogromniej liczbie świątyń Bali zostało nazwane „wyspą tysiąca świątyń”, „boską wyspą” albo „wyspą bogów”.
Część świątyń wyraźnie się wyróżnia, pełne są wiernych przyjeżdżających do nich z dalekich zakątków świata. Kilka obiektów stało się najbardziej charakterystycznymi zabytkami wyspy, celem turystów przybywających na Bali. Wyjątkowe, serwująca magiczne zachody słońca, ukochali sobie miłośnicy fotografii, a ostatnio fani Instagrama. Są i takie, w których znajdziecie ciszę, wytchnienie i spokój. Bez gwaru i tłumów. Bali pełne jest niespodzianek.
Wizyta w każdej tutejszej świątyni wymaga odpowiedniego okrycia. Sarong lub szarfę można zwykle wypożyczyć tuż przed wejściem do obiektu. Wstęp do wielu tego typu miejsc jest bezpłatny, w niektórych możemy zostać poproszeni o niewielką darowiznę.

Tirta Empul

Tirta Empul jest ważnym kompleksem świątynnym i świętym źródłem górskim, położonym w miejscowości Manukaya w centrum Bali. Legendarna sceneria tego miejsca wskrzesza tradycyjne balijskie opowieści o dobru sprzeciwiającemu się złu. Świątynia jest też narodowym miejscem dziedzictwa kulturowego.
Kompleks zbudowany około roku 960 jest cichym świadectwem świetności balijskiego królestwa.
Jest też miejscem rytualnych kąpieli Balijczyków, w którym punktem centralnym jest długi, prostokątny basen z dwunastoma fontannami. Miejscowi przekonują, że źródło zostało stworzone przez boga Indra i ma właściwości lecznicze. Pielgrzymi zjeżdżają tu licznie, by odbyć rytualną kąpiel – uzdrowić ciało i oczyścić duszę. Wierni po złożeniu ofiary podchodzą po kolei do każdej z fontann, chwilę medytują i wkładają głowy pod strumień wody. Dla przyjezdnych to nieprawdopodobne widowisko.

Goa Gajah

Zaledwie dwa kilometry na południe od Ubud znajduje się jedno z najświętszych miejsc na Bali – Goa Gajah, znane również jako Jaskinia Słonia. Budowlę z XI wieku  rozsławiło wejście do jaskini – ogromna, rzeźbiona paszcza demona oraz wykuta w skale komnata będąca dawniej domem dla hinduskich kapłanów. Wewnątrz znajduje się posąg boga Ganesha oraz ołtarzyk poświęcony Śiwie. Ciemne wnętrze wciąż pozostaje otwarte. Wejść może każdy, kto nie obawia się przejścia przez usta straszliwego stwora. Przed wejściem do jaskini znajdują się święte źródła odkryte 60 lat temu. z Dawniej czerpano z nich świętą wodę do ceremonii.
Całość to ogromny park pełen malutkie stawów i egzotycznych roślin. Można tu wypocząć, złapać oddech.

Ulun Danu Beratan

Usytuowana tuż nad brzegiem jeziora Bratan, na wysokości ok. 1500 m n.p.m., zachwyca malowniczym położeniem, dzięki któremu stała się jedną z najczęściej fotografowanych oraz najbardziej charakterystycznych na wyspie. Dość powiedzieć, iż zdobi okładki większości dostępnych przewodników.
Świątynia została zbudowana w XVII wieku na cześć głównej hinduskiej trójcy, Brahma-Visnu-Shivy, a także bogini jeziora, Dewi Danu, która decyduje o poziomie wody w jeziorze zasilającym okoliczne pola. „Pływający” kompleks świątynny składa się z czterech grup sanktuariów, w tym wyróżniającego się sanktuarium Lingga Petak.
Atrakcją tego miejsca jest też ogród, pełen kolorowych kwiatów. Sama świątynia, usytuowana na jeziorze, oddzielona jest od lądu liliami.
W pobliżu kompleksu świątynnego można wypożyczyć sprzęt wędkarski i przynętę i spędzić czas nad jeziorem. Ogród Botaniczny Eka Karya to kolejna atrakcją regionu Bedugul.

Uluwatu Temple 

Świątynia Uluwatu, czyli Pura Luhur Uluwatu, jest jedną z sześciu kluczowych świątyń, uważanych za duchowe filary Bali. Przyjezdnym znana jest przed wszystkim ze wspaniałej lokalizacji, na stromym zboczu, na wysokości około 70 metrów npm. W języku balijskim „Ulu” oznacza „szczyt” lub „końcówka”, a „watu” to „kamień”. Pura Uluwatu czuwa nad ochroną Bali przed złymi duchami morza. Jest też miejscem kultu Śiwy Rudry, balijskiego hinduskiego bóstwa.

To miejsce, do którego przyjeżdża się podziwiać wspaniale zachody słońca z oceanem w tle i codzienne występy taneczne Kecak.

Kilka znalezisk archeologicznych dowodzi, że świątynia pochodzi z około 10 wieku. Balijska architektura, tradycyjnie zaprojektowane bramy i starożytne rzeźby dodają uroku świątyni Uluwatu. Przed wejściem znajduje się mały las zamieszkiwany przez setki małp, które lgną do ludzi, zabierając im jedzenie, napoje czy drobne przedmioty. Miejscowi twierdzą, że chronią świątynię przed złymi wpływami. Lepiej mieć się jednak na baczności.

Tanah Lot

Zbudowano ją w XV wieku na skalistym półwyspie, który w czasie przypływu staje się niewielką wyspą, skąpaną w wodach oceanu. Bajkowe zachody słońca sprawiają, że świątynia jest jedną z najważniejszych atrakcji Bali. Nic dziwnego, że każdego wieczora przybywają tutaj wielkie tłumy.
Tanah Lot w języku balijskim oznacza „ziemia w morzu”. Jest miejscową ikoną, której nie można przegapić, to kolejna z siedmiu morskich świątyń na całym wybrzeżu wyspy.

Pura Tanah Lot to jaskinie, strome schody i wąskie korytarze, jednak świątynię można podziwiać tylko z brzegu, turyści nie mogą wejść na jej teren. Miejsca wokół  usiane są niewielkimi kaplicami, obiektami wypoczynkowymi, restauracjami, sklepami i miejscami serwującymi występy taneczne. Droga do głównej bramy prowadzi przez spory bazar z pamiątkami i straganami z jedzeniem. Świątynia znajduje się w wiosce Beraban w rejonie Tabanan, około 20 km na północny zachód od Kuty.

Marta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *