Alicante – co warto zobaczyć? 10 najlepszych atrakcji

Kiedy zima daje mi się we znaki, uciekam tam, gdzie słońce smaga po twarzy swymi ciepłymi promieniami. Pozytywnie nastrajające ciepło to jedno, brak tłumów, lub względny brak tłumów, to drugie. Trzecim warunkiem jest możliwość szybkiego dotarcia do miejsca relaksu. Wybrałam Alicante na Costa Blanca w Hiszpanii, a wybór okazał się najlepszy z możliwych.

Trafiłam do miasta otoczonego palmowymi gajami, z którego centrum tylko dwa kroki dzieliły mnie od szerokiej, ciągnącej się po horyzont plaży. Do miasta, którego mieszkańcy lubią dobrze zjeść i zabawić się. Uwierzcie, dobra zabawa nie jest tu weekendową przyjemnością, wyczekiwaną przez cały tydzień, ale codziennym obowiązkiem. Podobnie jak uciechy kulinarne.

Port fot. SoShe
Explanada de Espana fot. SoShe

Bywają dni, kiedy fale mocniej biją o brzeg, a morze huczy jak dzwon. Choć nie są groźne, można się przed nimi schronić gdzieś między skałami. W zatoce leżącej między El Cabo de las Huertas i przylądkiem Santa Pola, u podnóża Monte Benacantil, rozwinęło się dzisiejsze Alicante. Powoli zajmowało otaczające je żyzne pola, spoglądając z jednej strony szeroko otwartymi oczami na łagodne morze, z drugiej na wzgórza chroniące przed najeźdźcami niczym mocny uścisk. Tereny te stanowiły bowiem łakomy kąsek dla wszelkiej maści agresorów. Przechodziły więc z rąk do rąk, raz rządzone przez Rzymian, nazywających miasto Lucentum, potem przez Maurów. Jedni i drudzy pozostawili tu po sobie sporo pamiątek w architekturze i miejskich krajobrazach.
Po raz kolejny miasto zmieniło się podczas wojny o sukcesję hiszpańską, która zmiotła z tutejszej przestrzeni historyczną architekturę mediny. Natomiast wiek XIX wywindował Alicante do miana stolicy prowincji, a chwilę później stało się ono pierwszym nadmorskim miastem połączonym koleją z Madrytem, stając się jego głównym portem morskim i oknem Hiszpanii na Morze Śródziemne. Na ulicach pojawiło się oświetlenie, a wyburzenie murów miejskich dało szanse na tworzenie się nowych dzielnic po stronie zachodniej i na północy.
Rewolucyjne okazało się uruchomienie tramwaju elektrycznego, dzięki któremu szansę na rozwój otrzymał port. Jednak ostatecznie to wyznaczenie miejskich szlaków zaowocowało profesjonalną turystyką, która uczyniła Alicante tym, czym jest dzisiaj.

Oto 10 najlepszych atrakcji w Alicante

Explanada de Espana

Nadmorska promenada ciągnie się przy nabrzeżu obok plaż i nowoczesnej mariny. Explanada de Espana jest nie tylko symbolem miasta, ale jednym z najbardziej popularnych bulwarów spacerowych w całej Hiszpanii. Deptak co rusz przechodzi przez gaje pełne palm, parki, skwery, mija fontanny, ukwiecone fasady domów, puby i restauracje, w których po zmroku tętni intensywne życie nocne. Można tu nacieszyć oko naturą i piękną architekturą przyplażowych kamienic. Warto patrzeć pod nogi i podążać z rytmem fal położonej na posadzce marmurowej mozaiki – to ponad 6 mln sztuk miniaturowych kostek koloru czerwonego, czarnego oraz białego, położonych tak, by stwarzały wrażenie pokonywania drogi wśród morskich fal. 

Explanada de Espana fot. SoShe

Explanada de Espana fot. SoShe

W 1957 roku biegnący równolegle do portu trakt wyłożono czerwonymi, czarnymi i białymi płytkami. Wytyczono go w miejscu dawnego średniowiecznego muru, który przez wieki chronił Alicante przed grasującymi w okolicy piratami. Mur zburzono jeszcze w 1830 roku, kiedy trzeba było trochę uporządkować miejscową zabudowę.
Promenada uznana za dzieło sztuki jest najbardziej znanym i najczęściej fotografowanym miejscem Alicante. To też centrum miasta. W zasięgu ręki są barokowe zabytki architektury – Ratusz  i Bazylika Santa Maria.

Stare miasto

W siecii ciasnych uliczek starego rynku można się zagubić, jednak nie na tyle, by nie móc wyjść z tego labiryntu. Spacer ten to raczej miła ucieczka od gwaru miasta, jaki przytłacza nas na co dzień. Starówka w Alicante posiada jednak drugie oblicze. Rankiem i po południu wąskie, kręte, kolorowe uliczki emanują spokojem, ożywając wieczorem. Kiedy otwierane są rozmaite bary i tawerny, a z ich wnętrz wydobywa się głośna muzyka, ulice stają się rozbawione i wyjątkowo gwarne.

XVIII wieczny barokowy ratusz miejski fot. SoShe

Spacer po starym mieście to raczej miła ucieczka od gwaru miasta, jaki przytłacza nas na co dzień. Widok kolorowe fasad domów i pelargonii w oknach wycisza i przynosi ukojenie. Warto iść dalej, przez Plaza del Carmen i Plaza de Quijano.

Castillo de Santa Barbara

Zamek świętej Barbary fot. SoShe

Trzeba włożyć nieco wysiłku, by dotrzeć do Castillo de Santa Barbara na wzgórzu Monte Benacantil, niemego świadka wszystkiego, co działo się tu przez wieki. Usadowiony na wysokiej skale zamek wydaje się czuwać nad bezpieczeństwem miasta.
Budowę jednej z największych fortec w Europie datuje się na IX wiek, kiedy panowali tu Maurowie. Mówili na to miejsce Banu-lQatil, co z języka arabskiego oznacza małżowinę uszną. Kształt wzgórza przypominał im bowiem ludzką twarz z profilu. Zresztą do dziś wzgórze nazywane bywa La Cara del Moro, czyli twarz Maura. Nazwę zamku zmienił Alfons X, którego wojska kastylijskie w 1296 roku zdobyły twierdzę. Stało się to w dniu św. Barbary, stąd dzisiejszy tytuł tego miejsca.
Wiele się tu działo przez kolejne stulecia. Wielokrotnie niszczony i plądrowany zamek przetrwał, stając się ostatecznie symbolem Alicante i najbardziej popularną atrakcją turystyczną miejscowości. Jeśli wjedziecie tu windą, samochodem lub wdrapiecie się na pieszo, przekonacie się, że to też wspaniały punkt widokowy, serwujący wyjątkowe zachody słońca. Ze 166 metrów nad poziomem morza jak na dłoni widać miasto i całą zatokę.

Ulica San Francisco

Mniej poważnie robi się na ulicy San Francisco, nazywaną przez miejscowych ulicą grzybów. Władze miasta udekorowały ją ogromnymi grzybami i ślimakami. To miejsce wygląda zabawnie, trochę jak ulica Alicji z Krainy Czarów, a trochę jak wielki plac zabaw. Jednak bary i restauracje działają tu całkiem na serio.

Ulica San Francisco fot. SoShe

Ulica San Francisco fot. SoShe

Plaże del Postiguet, San Juan i Albufereta

Alicante wiele lat temu stało się największym centrum turystycznym na Costa Blanca, najbardziej nasłonecznionego wybrzeża Hiszpanii. W konkursie na wyjątkowe plaże na świecie, portal podróżniczy Trip Advisor wielokrotnie wyróżniał właśnie tutejsze plaże – czyste, z drobnym złotym piaskiem i przezroczystą wodą, nagrzewane przez słońce przez 300 dni w roku.
Po obiedzie lub zakupach można wyskoczyć na plażę del Postiguet znajdującą się tuż za portem, w samym centrum miasta. To miejsce przyciąga tłumy miejscowych i turystów, którzy zajęci sobą, nie zwracają uwagi na otoczenie. Wszystko dostosowuje się tu do niespiesznego tempa, choć to przecież środek miasta.

Plaża del Postiguet fot. SoShe

Deptak obok plaży del Postiguet fot. SoShe

Deptak obok plaży del Postiguet fot. SoShe

Najbardziej znana i warta swojej sławy jest położona we wschodniej części miasta plaża San Juan, ciągnąca się od wioski rybackiej El Campello na skalistym przylądku Cabo de las Huertas.
Zaledwie 10 minut od centrum miasta, pomiędzy Serra Grossa i Tossal de Manises, w obszarze z ważnymi stanowiskami archeologicznymi leży odcięta przez dwa klify plaża Albufereta. Na skrawku obsadzonym palmami i kaktusami, szukać można początków miasta. Kto nie chce się opalać, może łowić ryby, dokładnie tak jak wiek temu.

Port

fot. SoShe

fot. SoShe

Z Explanada de Espana tylko krok, a precyzyjniej zaledwie przejście na drugą stronę ulicy do wejścia do portu, w którym lekka fala buja śnieżnobiałe jachty. Często można tu zobaczyć duże statki wycieczkowe sunące dalej, w stronę Włoch i Grecji. Wysypują się z nich jednodniowi turyści chcący choć na chwilę pozachwycać się miastem. W tym samym czasie miejscowa młodzież wsiada na promy łączące Alicante z Ibizą.
Kto nie wyjechał, bawi się w umiejscowionych obok portu dyskotekach i pubach. Albo w kasynie, patrzącym wprost na majestatycznym zamek Santa Barbara. Tu można wygrać albo przegrać życie.

Bazylika Santa Maria

Tutejszym „must see” jest też bazylika Santa Maria, najstarszy kościół w Alicante. Wzniesiony w XIII wieku na miejscu meczetu, po pożarze w XV wieku musiał zostać przebudowany, zyskując całkowicie barokową fasadę.

Museo de Arte Contemporaneo 

fot. SoShe

Alicante jest bez wątpienia jest miastem relaksu i odpoczynku, choć sugerowałabym ograniczyć tu czas na leniuchowanie. Zbyt wiele tu miejsc, których widok powoduje szybsze bicie serca.
Idąc ulicą Calle de Toledo lub San Roque docieram do Plaza Santa Maria, gdzie znajduje się bodaj najciekawsze muzeum miasta – Museo de Arte Contemporaneo de Alicante. Pochodzący z 1685 roku budynek, zbudowany pierwotnie jako spichlerz, służył również jako magazyn żywności, więzienie miejskie, magazyn broni, był też tymczasową siedzibą władz miejskich. Dziś na ścianach wiszą tu Picasso, Kandinsky, Dali, Chagall, Tapies czy Serrano.

Paella

fot. SoShe

Szukacie czegoś do jedzenia? Na pierwszy ogień musi pójść paella. Nie może być inaczej – jedno z popisowych dań kuchni Hiszpanii narodziło się właśnie w tym regionie. Do paelli wrzuca się właściwie wszystko: od warzyw po owoce morza. Je się ją na obiad i ponieważ proces przygotowania jest żmudny, trzeba na nią poczekać do 40 minut. Właśnie po czasie oczekiwania na paellę można poznać dobrą knajpę. Nie dajcie sobie wmówić, że da się ją zrobić w kwadrans.

Najlepszy bar tapas w Alicante

„Gourmet Experience” w El Corte Ingles Department Stores  fot. SoShe

„Gourmet Experience” w El Corte Ingles Department Stores  fot. SoShe

Stare bary i tawerny walczą o zachowanie swojej tradycji. Obok nich, w innych, o bardziej nowoczesnym wyglądzie, młodzi szefowie kuchni folgują swojej wyobraźni i wymyślają tapas przyszłości, jak w „Gourmet Experience” w El Corte Ingles Department Stores. Miejsce to zdobyło kilka nagród potwierdzających, iż jest to najlepszy bar tapas w Alicante. Potwierdza też, że w ostatnich latach markety stały się ciekawymi atrakcjami turystycznymi, idealnymi miejscami do poznania lokalnej gastronomii.

Marta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *