Stres Zabija Powoli

Anna – piękna, zadbana kobieta na kierowniczym stanowisku w banku. Pęd do awansu przez lata uważała za rzecz tak naturalną jak oddychanie. „Przecież wszyscy chcą się rozwijać, osiągać coraz więcej” – tłumaczyła się sama przed sobą. Na pierwszy rzut oka nic jej nie dolegało, jednak zaczęła miewać kłopoty z sercem, kręgosłupem, żołądkiem. W pracy stawała się nieobecna, niezaangażowana. Czuła olbrzymi ból w środku, choć nie miała pojęcia, z jakiego powodu. Kochający mąż, szczęśliwa rodzina, wakacje w zalanej słońcem Tajlandii. Wielu znajomych zwyczajnie zazdrościło jej takiego życia. Dla niej coraz częściej wszystkie dni wyglądały tak samo i stawały się tak samo bez sensu. Pewnego dnia po prostu nie wstała z łóżka do pracy.

Stres w wielu wypadkach może być stymulujący do działania, ale może być też groźny, szczególnie jeśli jest nadmierny. Choć mamy świadomość, że w tym drugim przypadku wpływa negatywnie na nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne, w życiu raczej nie udaje nam się go unikać. Jednak możemy, a nawet powinniśmy robić wszystko, by minimalizować jego działanie, bowiem choć jest naturalnym składnikiem życia, ma znaczący wpływ na rozwój wielu chorób przewlekłych, nawet śmiertelnych.

Alkohol dla wielu osób jest lekarstwem w leczeniu stresu

Gdy nie potrafimy sobie z nim poradzić, może stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wystarczy, że zdamy sobie sprawę z tego, iż zaburzenia psychiczne zajmują drugie miejsce wśród najczęstszych problemów ze zdrowiem, zaraz za chorobami serca.

Nie brakuje dowodów potwierdzających, że silny stres związany z wykonywaniem obowiązków zawodowych wzmaga ryzyko zachorowania na nowotwory, w szczególności jelita grubego, płuc, piersi i prostaty. Poza tym utrata pracy lub nadmierny stres przeżywany w miejscu zatrudnienia znajdują się na ósmym miejscu najczęstszych powodów samobójstw. Lekarze są zdania, że to cena za kapitalizm i wyścig szczurów. Problem jednak w tym, że ludzie zazwyczaj chcą zmiany sytuacji, w której tkwią, ale nie potrafią tego zrobić. Odebrania sobie życia wydaje się im jedynym wyjściem.

Stres zabija powoli

Ostatnio media obiegła informacja, iż Polacy masowo biorą L4 z powodu chorób psychicznych. Od 2010 roku do 2016 liczba zwolnień spowodowanych depresją, stresem czy lękiem, zwiększyła się o 70 proc. To przerażająca liczba.
Co nas zabija? Źródłem stresu może być wszystko, każda sytuacja życiowa, a do naprawdę poważnych problemów z psychiką prowadzą zwykle wcale nie wielkie życiowe tragedia, a te wszystkie „zwykłe” problemy, z którymi na co dzień musimy się mierzyć i które się w nas kumulują.

W krajach Unii Europejskiej niemal co czwarty pracownik doświadcza skutków stresu w pracy. Szacuje się, że od 50 do 60 proc. przyczyn absencji związanych z chorobą, spowodowanych jest właśnie napięciem w firmie. W Polsce sytuacja jest równie nieciekawa, choć często uchylamy się od leczenia dlatego, że uniemożliwiają nam to obowiązki zawodowe (!) i brak czasu. W ten sposób koło się zamyka.

Destrukcyjne dla naszej kondycji psychicznej jest to, że stajemy się niewolnikami polityki pracodawców. Zadania wykonywane dotąd przez pięciu pracowników nagle spoczywają na dwóch. Gdy nie wystarcza czasu na wykonanie wszystkich zawodowych obowiązków, praca zaczyna być psychiczną katorgą. Jest jeszcze inna kwestia – nie bierzemy zwolnień, ponieważ kilka dni chorobowego może być prawdziwą katastrofą dla kieszeni.

Stres wywołuje choroby

Na co dzień stres potrafi objawiać się kłopotami z zasypianiem i zbytnią drażliwością. Może  wywoływać dolegliwości takie jak migrena ból brzucha, kłopoty z koncentracją i pamięcią. Bywa też przyczyną bólu pleców i może sugerować większe ryzyko nadciśnienia oraz chorób natury psychiatrycznej.
Hormony stresu mogą pobudzać i podtrzymywać stany zapalne w organizmie, które – jak wynika z badań Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy oraz Collegium Uniwersyteckiego w Londynie – pełnią ważną rolę w rozwoju raka. Ponadto zestresowane osoby częściej palą papierosy, nadużywają alkoholu i są otyłe, a wszystkie te czynniki wiąże się z ryzykiem nowotworów złośliwych.

Antidotum na stres

Ze stresem można walczyć na różne sposoby. Jeśli chodzi o pracę ważne jest, by nie stawiać jej w życiu na pierwszym miejscu. Należy wyznaczyć sobie czas przeznaczony wyłącznie na odpoczynek i przebywanie z najbliższymi, nauczyć się cieszyć tym czasem i korzystać z niego dla przyjemności.
I na koniec, warto pamiętać iż w podjęcie terapii nie jest niczym wstydliwym, a zaburzenia związane ze stresem można skutecznie wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *