Stara Szkoła. Slow Life Na Wzgórzach Dylewskich

W pomieszczeniach budynku z końca XIX wieku dawniej uczniowie odrabiali lekcje. Tak było ponad sto lat temu. Dziś klasy zamieniły się w przytulne gospodarstwo, którego właściciele sami gotują, pieką, kiszą… Sami też robią pyszne sery. W Starej Szkole na Wzgórzach Dylewskich jest kameralnie, dyskretnie, trochę jak u babci. Zapewne dlatego na odpoczynek chętnie przyjeżdżają tu gwiazdy kina, znani dziennikarze. Przyciąga ich ciepło, jakie roztaczają gospodarze i sielska atmosfera.


Dom Gościnny Stara Szkoła, to nic innego jak… stara pruska szkoła podstawowa. W budynku z końca XIX wieku kiedyś były klasy, w których dzieci ślęczały nad liczydłami. W jednej z dawnych sal na parterze powstała obszerna kuchnia z dużym drewnianym stołem, pełna starych kredensów, zegarów, kuchennych bibelotów. Raz pachnie ciastem drożdżowym, innym razem sernikiem i naparem z suszonej lipy. Siedząc w jadalni będącej częścią kuchni można obserwować (i podsłuchiwać) proces tworzenia dań, bo zwykłym gotowaniem trudno nazwać to, co się tu dzieje. Na parterze jest też duży salon z kominkiem i biblioteką.

Jedzenie, jakie się w niej podaje, jest trochę swojskie, a trochę wykwintne. Właściciele wiele czasu spędzają we Francji, co czuć w serwowanych tu potrawach. Kuchnia w Starej Szkole to temat na długie rozmowy, a i tych tu nie brakuje. Śniadania przeciągające się nierzadko do południa, obrosły już legendą. Czas biegnie 
tu dużo, dużo wolniej.

Smakowitości na stół pojawiają się dzięki rodzinie Traczów, do których należy posiadłość z czerwonej cegły. Jacek i Ewa tworzą zgrany duet i klimat tego miejsca. Od rana do późnej nocy towarzyszą gościom, są mili, otwarci, dbają o ich komfort.

Nie ma tu menu, tylko to, co akurat tego dnia zostało ugotowane. Na stole może pojawić się rosół
z przepiórek, tarta z porami, soczewica z dorszem, domowy chleb, gęsty miód. Spróbujcie świetnych serów krowich i kozich wyrabianych przez gospodarza.

Do gospodarstwa należy kolorowy ogród warzywny ze szklarnią. Jest też wiata z miejscem do grillowania i plac zabaw dla dzieci. Są leżaki i hamaki, można wypożyczyć rowery, popływać na kajakach. Dookoła falujące przestrzenie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich.

W Starej Szkole można dobrze nie tylko zjeść obiad czy kolację (po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej), ale też wypocząć. Na piętrze budynku urządzono pokoje dla gości. Noclegi lepiej zamawiać z wyprzedzeniem. Chętnych na spędzenie nocy tutaj nie brakuje.

Kontakt
Dom Gościnny
Stara Szkoła
Wysoka Wieś 27
14-100 Ostróda
www.dylewskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *