Wygląda jak maskotka, jednak nie dajmy się zwieść. Maltańczyk to pies z krwi i kości. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, szybko wejdzie nam na głowę. Bo ten mały urwis, to stworzenie niezwykle inteligentne, wrażliwe, z bardzo bogatą osobowością.
Swojego właściciela kocha bezgranicznie. Co więcej, z własnego doświadczenia wiem, że potrafi dzielić miłość, obdarowując nią więcej niż jedną osobę i nie wybierając swojego „pana”.
Jest bystry. Niezwykle szybko uczy się komend, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego szkolenie – tym bardziej, że jest bardzo dobrym obserwatorem i posiada znakomitą pamięć.
Śmiało można powiedzieć, że to pies z ogromnym poczuciem humoru. Lubi powygłupiać się na całego. Figlarnym spojrzeniem i przebiegłą miną maltańczyk potrafi zjednać wiele serc. Do tego jest serdeczny i sympatyczny.
Choć bez problemu można nauczyć go by zostawał sam w domu, niezbyt dobrze znosi długie godziny w samotności. Chce przede wszystkim być ze „swoją” rodziną, której jest prawdziwie oddany.
To idealny pies do życia w mieście. Kocha swój dom i świetnie się w nim czuje, nawet jeśli jest to niewielkie mieszkanie. Maltańczyki są świetnymi partnerami do zabaw z dziećmi. Zarówno zaletą, jak i wadą maltańczyka można nazwać jego jedwabisty, biały włos. Zaletą, ponieważ umaszczenie dodaje mu klasy. Wadą może stać się dla osób, które nie są zbyt cierpliwe i zapominają o wymogu codziennego czesania psa. Wyjściem z opresji może być wizyta u fryzjera, który dobierze odpowiednią, wygodną i dla psa fryzurę.
Warto wiedzieć, że maltańczyki nie mają sierści lecz coś, co strukturą przypomina włosy, co u psów jest rzadko spotykane. Ta cecha sprawia, że rasę często wybierają alergicy.
Psy chorują rzadko, choć dolegliwościami dotykającymi maltańczyka mogą być otyłość i problemy ze stawami. Słaby punkt to również zęby, które wcześnie, bo nawet w pierwszym roku życia pokrywają się kamieniem nazębnym. Trzeba mu pomóc o nie dbać i odwiedzać weterynarza, który ściągnie kamień nazębny.
Ciekawostki o maltańczykach
Maltańczyki to jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane, ale wiadomo, że rasa była znana już w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Pierwsze wzmianki o Maltańczykach sięgają czasów Ramzesa II, roku 1185 p.n.e.
Maltańczyk – wymiary
- Wzrost psa: 21 – 25 cm
- Wzrost suki: 20 – 23 cm
- Waga psa: 3.0 – 4.0 kg
- Waga suki: 2.5 – 3.0 kg
- Wiek: 12 – 18 lat
Maltańczyk – wymagania
- Wymagana przestrzeń: mieszkanie
- Aktywność: duża
- Niezbędny łączny czas spacerów: 40 min
- Ćwiczenia: niewiele
Maltańczyk cechy
- Agresja: nie wykazuje
- Stosunek do obcych: nieufny
- Stosunek do innych zwierząt: przyjazny
- Stosunek do innych psów: przyjazny
- Wrażliwość na samotność: wysoka
- Jak często szczeka: bywa hałaśliwy
- Instynkt łowiecki: nie występuje
- Łatwość transportu: łatwo
- Stosunek do dzieci: przyjazny
- Zdolność do stróżowania: niewielka
- Zdolności obronne: niewielkie
- Zdolność do szkolenia: wysoka
- Stopień posłuszeństwa: wysoki
- Stopień dominacji: uległy
Maltańczyk – pielęgnacja
- Czesanie, szczotkowanie: codziennie
- Strzyżenie: zależnie od potrzeby
- Linienie: niemal wcale
Cześć! Jestem Weronika i chciałbym przywitać Was na moim blogu. Jestem fanatyczką dbania o urodę i stylizację, więc głównie piszę o tym. Sporo również mówię o radzeniu sobie w związkach. Mam nadzieję, że zostaniesz na dłużej 🙂