Jak Czyścić Srebro – 5 Najtańszych Sposobów

Biżuteria z czasem niszczeje i nie można na to nic poradzić. Na szczęście jest kilka metod na jej odświeżenie.

Upływ czasu najbardziej widoczny jest na srebrze, które ciemnieje, ponieważ szybko wchodzi w reakcję ze związkami siarki i chloru. Związki te znajdują się niemal wszędzie – w powietrzu, w ludzkim pocie, kwaśnych substancjach w pokarmie, w kosmetykach, nawet wodzie czy ziemi.

Poczerniałą biżuterię do stanu niemal pierwotnego doprowadzi złotnik. Istnieje też kilka domowych sposobów na czyszczenie wyrobów ze srebra, również biżuterii. Za najskuteczniejsze uznaje się kąpiele, ponieważ w cieczy zanieczyszczenia usuwane są równomiernie ze wszystkich miejsc.

Oto co nam może pomóc w czyszczeniu srebra:

1. Roztwór wody z solą
To jeden z najpopularniejszych sposobów, który pomaga usunąć ciemny osad ze srebrnej biżuterii. Poza wodą i solą potrzebna jest też folia aluminiowa.
Dno naczynia należy włożyć folią i położyć na nią biżuterię, którą obficie posypujemy solą i zalewamy gorącą wodą(na 0,5 l wody ok. 5 łyżek soli). Naczynie odstawiamy do momentu wystygnięcia wody, po czym płuczemy biżuterię pod bieżącą wodą.

2. Roztwór z wody i mydła
Srebrne przedmioty można moczyć w mieszance wody, mydła, soku z cytryny i dodatku sody oczyszczonej. Po półgodzinnej kąpieli biżuterię wypłukać pod bieżącą wodą

3. Pasta do zębów
Wystarczy czystą bawełnianą szmatką (lub miękką szczoteczką), na którą nakładamy nieco pasty, pocierać biżuterię. Najlepiej sprawdzi się pasta bez fluoru i bez granulek.

4. Coca-Cola
Kwas zawarty w napojach niszczy brud, który osadził się na srebrnych przedmiotach. Wystarczy zanurzyć je w tym płynie i pozostawić na ok. godzinę. Podobnie jak Coca-Cola działa 7Up.

5. Roztwór sody i octu
Srebro wyczyścimy mieszaniną sody i octu w proporcjach 1:1 (łyżka octu i czubatej łyżki sody). Mieszaniną przecieramy biżuterię, po czym płuczemy w wodzie i wycieramy do sucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *