Cypryjskie Must See. 10 Miejsc, Które Trzeba Zobaczyć Na Wyspie Afrodyty

Urodziła się tu nie tylko Afrodyta, ale też ojciec George’a Michaela. Niewiele osób pamięta o tym drugim fakcie. Dowodzi to tylko, że Cypr potrafi zaskakiwać na wiele sposobów. I choć turyści jeżdżą tu głównie po słońce, są i tacy, którzy na Cyprze poszukują miłości albo odkrywają tajemnice ukryte w cieniu starożytnych budowli.

Na pięknej wyspie, trzeciej co do wielkości po Sycylii i Sardynii na Morzu Śródziemnym, można spędzić wakacje albo całe życie. Chętnie wybrałabym to drugie, jednak na razie moim stałym adresem pozostaje Polska. Wracam więc na Cypr tak często, jak to tylko możliwe. Ile razy tu byłam? Nie pamiętam. Może dziesięć, a może piętnaście. Na tyle dużo, by tym, którzy dopiero zamierzają odkryć bajkową wyspę podpowiedzieć, co bezwzględnie powinni tu zobaczyć. Część poniższych miejsc to turystyczne hity, inne rzadko odwiedzane są przez Polaków. Oto cypryjskie must see.

Skała Afrodyty (Petra tou Romiou)

Jeśli nie zobaczycie Petra tou Romiou, nie byliście na Cyprze. Po prostu. Tutejsza plaża jest królową wszystkich plaż na wyspie. Właśnie w tym miejscu wyłoniła się z piany morskiej naga Afrodyta. Tak przynajmniej twierdzą wszyscy, którzy tu mieszkają. Owiane legendą miejsce znajdziemy niedaleko Pafos. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni pełno tu turystów. Podobno kto opłynie skały Petra tou Romiou nago, ten w miłości będzie szczęśliwy przez całe swe życie. Niektórzy mówią, że najlepiej zrobić to przy blasku księżyca.
Na plaży warto patrzeć pod nogi i przyglądać się różnej wielkości otoczakom. Legenda mówi, że znalezienie kamienia w kształcie serca gwarantuje odwzajemnioną miłość. Polecam szukać.

Port Limanaki

To jedno z najbardziej uroczych miejsc na wyspie. Łagodne fale rozbijają się o skały tutejszego, niewielkiego i bardzo kolorowego portu. Zmęczone łodzie po ciężkiej pracy bujają się na wodzie. Czekają do świtu, aż ponownie wypłyną w morze. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, będzie nam dane kupić świeże ryby prosto z kutra, wyruszyć statkiem i podziwiać bajkowe klify wyspy od strony wody lub wybrać się na połów ośmiornic. Wokół portu prowadzi kamienista droga, zapraszająca do spacerów w blaskach zachodzącego słońca. Restauracje rybne w okolicy serwują doskonałe meze rybne.

Łaźnie Afrodyty

Młode pary chętnie robią tu sesje ślubne, zakochani przychodzą wsłuchać się w szum wody. Łaźnie Afrodyty, choć nie dla wszystkich urodziwe, mają w sobie coś magicznego. To tu bogini przyprowadzała kochanków na wspólne kąpiele, a dzięki właściwościom znajdującej się tam wody, za każdym razem odzyskiwała dziewictwo. Dziś trudno to sprawdzić jak działa ów sposób, bowiem wchodzenie do wody jest zabronione.
Lutrá tis Aphroditis, czyli Łaźnie Afrodyty, położone są za portem rybackim w Latsi, w kierunku krańca półwyspu Akamas, nad Zatoką Chrysochou.

Plaża Gubernatora

Cypryjskie plaże mają wiele do zaoferowania, jednak kto szuka wrażeń, powinien odwiedzić Plażę Gubernatora, prawdziwą miejscową perełkę. Białe jak śnieg klify kontrastują czarnym piaskiem. Trudno nie zachwycić się tym widokiem. To jedno z ulubionych miejsc Cypryjczyków. W czasie letnich weekendów bywa tu tłoczno.

Kościół św. Łazarza

Wskrzeszenie Łazarza przez Jezusa z Nazaretu, czwartego dnia po śmierci, należy do najważniejszych opowieści biblijnych Nowego Testamentu. Niewielu ludzi, również chrześcijan, wie, że po powrocie do świata żywych Łazarz został wypędzony z rodzinnej Betanii. Trafił na Cypr, gdzie został pierwszym biskupem chrześcijańskiej gminy Kition, obecnie Larnaki. Tu Łazarz spędził ostatnie trzydzieści lat swojego życia. Również tu został pochowany. Szukając cypryjskich śladów biblijnego Łazarza trafimy do najsłynniejszego zabytku Larnaki – kamiennego kościoła Agios Lazaros z początku X wieku.
Zachwycają tu przepiękne bizantyjskie ikony i unikalna, barokowa stolarka pokrytego złotem ikonostasu (ściana z ikonami). W krypcie można podziwiać sarkofag św. Łazarza oraz inne marmurowe grobowce odkryte podczas prac archeologicznych. Niestety nie wiadomo, gdzie znajduje się jego ciało.

Lefkara

Niektórzy są zdania, że pobyt na Cyprze bez wizyty w Lefkarze po prostu się nie liczy. W leżącym w samym sercu wyspy niewielkim miasteczku (najbliżej stąd z Larnaki) od setek lat wyrabia się koronki, których sława niesie się daleko w świat. Miejscowe gospodynie ręcznie rodukują wyjątkowej urody obrusy, serwety i firanki. W 1481 zawitał tu sam Leonardo da Vinci. Kupił koronki na ołtarz do mediolańskiej katedry.
Lefkara urzeka też niezwykłą architekturą domów umiejscowionych między wąskimi, malowniczymi uliczkami. Są też muzea i przepiękne kościoły.

Mozaiki w Pafos

Odkryte przypadkiem w 1962 roku mozaiki pochodzą z czasów rzymskich, najprawdopodobniej z III i IV w n.e. Uznawane są za najpiękniejsze w basenie Morza Śródziemnego. Pokrywają podłogi pomieszczeń należących dawniej do bogaczy. Najważniejsze i najlepiej zachowane mozaiki przykryte są dachem.  Cały teren parku archeologicznego to wymarzone miejsce na zasmakowanie historii, i to z polskim akcentem – przy odkrywaniu części historycznego terenu pracowali polscy archeolodzy.

Żółwie 

Plaża Lara fot. SoShe.pl

Na rozległej plaży Lara (27 km drogi samochodem w kierunku północnym od miasta Pafos) każdego roku między połową maja a początkiem września lęgną się żółwie zielone i karetta. W tym czasie czasie dostęp do plaży dla turystów jest zamknięty lub można ją odwiedzać pod okiem doświadczonego przewodnika. W pozostałych miesiącach można po niej spacerować bez ograniczeń. Żółwie są ważne dla wyspy, widnieją nawet na cypryjskich banknotach.

Flamingi

W styczniu flamingów jest już niewiele. Abe je podziwiać, najlepiej wybrać grudzień fot. SoShe.pl

Cypryjskie słone jeziora to gwarancja pięknych widoków i ciekawa atrakcja turystyczna. To, które znajduje się w Larnace, latem wysycha, pozostawiając po sobie tylko spaloną słońcem warstewkę soli, zimą zaś napełnia się wodą. To właściwie kompleks kilku mniejszych jezior, podczas wysokiego stanu połączonych ze sobą. To wtedy pojawiają się tu ogromne stada flamingów, dla których głównym pożywieniem są krewetki i glony, których jezioro jest pełne. Nie trzeba nikogo przekonywać, że różowe flamingi są magnesem dla zwykłych turystów. Trzeba mieć jednak sporo szczęścia, by spotkać ich duże stada.
Na jednym z brzegów jeziora znajduje się meczet Hala Sultan – jedno z najświętszych miejsc dla wyznawców islamu w Europie.

Półwysep Akamas

Na północno-zachodnim brzegu wyspy znajduje się półwysep Akamas, który żądnym przygody oferuje sporo adrenaliny. Przede wszystkim to idealne miejsce na szalony road trip. Liczy się nie tylko zabawa. Jazda białymi jeepami przez stare wioski, strome pagórki i obszary dziewicze półwyspy to zarazem najpiękniejsza przyrodnicza wycieczka na wyspie.
Półwysep Akamas przemierzyć można też na quadach. Tyle tylko, że z takiej podróży wychodzi się dość wytrzęsionym i, w bonusie, zakurzonym. A jeśli będziemy mieli pecha i w trasę wybierzemy się w deszczu (co na Cyprze jest wyjątkiem), otrzepać się trzeba będzie też z błota. Warto jednak ryzykować.

Gdzie się zatrzymać

Na Cyprze nie ma problemu ze znalezieniem noclegu. Baza hotelowa jest tu dobrze rozbudowana, a hotele są malowniczo położone nad brzegiem morza. Wśród kilku miejsc, które warto rozważyć są 

Pafos
* Coral Beach Hotel & Resort

Pięciogwiazdkowy hotel oferujący widok na piaszczystą plażę i morze. Hotel usytuowany jest w kurorcie Coral Bay. Łatwo stąd dotrzeć do najważniejszych zabytków Pafos – Muzeum Bizantyjskie i twierdza Satanta Kolones.

* Aphrodite Hills Hotel

Choć  ten pięciogwiazdkowy hotel często wybierają golfiści,  to miejsce jest idealne również dla par i rodzin. Hotel oferuje 290 luksusowych pokoi i apartamentów, a wszystkie wnętrza to subtelne połączenie współczesnej elegancji i cypryjskiej  tradycji.

Larnaka

* Princess Beach Hotel

Czterogwiazdkowy hotel w Larnace to idealny punkt wypadowy na zwiedzanie centrum wyspy. Sam obiekt jest położony bezpośrednio przy cichej, piaszczystej plaży. Idealne miejsce na pełen relaks.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *